Savunma

10’uncu A400M teslim edildi

Airbus tarafından imal edilen, Türkiye’nin ortak olduğu A400M askeri nakliye uçağı Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Böylelikle Türkiye’nin vermiş olduğu 10 adetlik A400M nakliye uçağı siparişi tamamlanmış oldu. Son uçak MSN118 imalat numarası taşıyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir açıklamasında, “A400M Filomuz tamamlandı!  TSK’nın taktik ulaştırma görevleri için tasarım ve üretiminde ortak olduğumuz A400M Projesi kapsamında HvKK için üretilen 10’uncu ve son uçağımız da envantere girdi. Hayırlı olsun.” dedi.

Türkiye’nin Fransa’dan sonra ikinci kullanıcısı olduğu askeri nakliye uçağı için bugüne kadar 9 ayrı ülke tarafından toplam 103 adet sipariş verilmişti. 

Kiev’de bekleyen iki uçağımız

221. Filo envanterinde kullanılan A400M’lerden halen iki adeti Kiev’de mahsur. Bölgede yoğun çatışma sürerken uçakların nasıl getirileceği ise soru işareti. Bu konuda Türkiye hem Ukrayna hem de Rusya ile görüşmeler yapıyonr.

Hangi parçaları üretiyoruz?

Projenin Türkiye adına yürütücülüğünü Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) yapıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), katılımcı ülkelerin (Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere ve İspanya) havacılık endüstrileri ile birlikte uçağın tasarım ve üretiminde ülkelerin aldığı uçak miktarı oranında sorumluluk üstleniyor. TUSAŞ’ın yapısal komponentler ve sistemlerde iş payı bulunuyor.

A400M Uçağı’nın Ön Orta Gövde, Arka Gövde Üst Bölümü, Paraşütçü Kapıları, Acil Çıkış Kapısı, Arka Üst Kaçış Kapağı ve Kuyruk Konisi gibi ana yapısal komponentlerin yanı sıra en önemli uçuş kontrol yüzeylerinden olan Kanatçık (Aileron) ve Sürat Frenleri’nin (Spoiler) tasarım ve üretimi TUSAŞ mühendis ve teknisyenleri tarafından gerçekleştiriliyor.

A400M uçağında AMSL firmasının alt yüklenicisi olan Euro Prop International (EPI) konsorsiyumu (Rolls-Royce, MTU, Snecma and ITP) tarafından tasarlanmış özgün turboprop bir motor olan TP400 motoru kullanılıyor. Motor konusunda EPI’nin alt yüklenicileri arasında TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. (TEI) de yer alıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala