Kariyer

THY kesintilerde geri adım attı

Türk Hava Yolları’nda salgın döneminde pilot ve kabin memurlarını kesilen maaşlarında iade başlıyor. Hava-İş tarafından sürdürülen görüşmeler sonrasında pilotlar yüzde 20, kabin memurlarına da yüzde 25 oranında maaş iadesi ekim ayından geçerli olmak üzere başlayacak.

Gelişmelerle ilgili olarak Hava-İş Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal şu açıklamayı yaptı:

“THY A.O. ile görüşmelerimiz sonucu, Ekim ayında geçerli olmak üzere, feragat ettiğiniz maaşlarınızdan;

-Kabin ve Yer personeli üyelerimize %20, 

-Kokpit personeli üyelerimize %25 oranında iade sağlanmıştır. Kalan farklar T.İ.S. te ücret skalanıza eklenecektir.

Bu vesile ile zorlu pandemi sürecinde, dünyadaki rakip havayollarının hepsinde yaşanan fesihlere hiçbir üyemizi maruz bırakmamanın, verdiğimiz sözü tutmanın sevincini yaşıyoruz. Sizlerin kıymetli desteği ile nice kazanımlara erişeceğiz. 

Hayırlı, bereketli olsun”

Pilotlar ve kabin memurları ayrılabilir

THY, salgın döneminde uçucu personelin maaşlarında ciddi azaltmaya gitmişti. Bu dönemi devlet yardımı olmadan atlatmaya çalışan THY’de ağır yük personelin omzuna binmişti. Sektördeki yeniden toparlanma ile birlikte bir çok pilot yurtdışında uçabilmek üzere iş başvurusunda bulunuyor. Bu durum THY için ciddi bir sorun oluşturuyor.

Kabin memurları için yurtdışına bir aylık ücretsiz izin giden, ABD’de Uber şoförlüğü yapan, yarı zamanlı işlerde çalışan çok sayıda kabin memuru bulunuyor.

Beklenti yıl başında tam maaş

Sitemizin ulaştığı pilot ve kabin memurları ise THY’nin bir an önce tam maaşa geçmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Dövizdeki artışla birlikte ciddi oranda maaşları eriyen personel, yılbaşından itibaren tam maaş konusundaki beklentisini sürdürüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala