Kariyer

Loadmaster uçakta ne yapar?

Corona yüzünden evlere kapandığımız şu günlerde, sağlık sektöründe çalışan kişiler kadar alkışı hak eden bir meslek daha var: Havayolu kargo şirketlerinde görev alan uçuş ekipleri. Eğer standart bir kargo uçağı ile gerçekleştirilen operasyonda uçuş ekipleri pilotlar, gerekiyorsa teknisyen ve bir de loadmaster yani yükleme uzmanından oluşur. Peki loadmaster kimdir? Ne iş yapar? 

Kargo havacılığının ülkemizde ve dünyada önemi, son dönemlerde sağlık kitlerinin taşınması ve şirketlerin tek gelir yanı olması sebebi ile bir kez daha ortaya çıktı.

Corona virüse önlem amaçlı gerekli koruma teçhizatlarını kullanarak operasyonu sürdüren Loadmasterlar, şu anda erken tanı kitleri, maske ve eldiven taşımacılığı için devam eden kargo uçuşlarında 1 numaralı rolü oynayan kişilerdir. Loadmaster olarak bilinen ve kargo uçaklarında görev alan bu kişiler, bu günlerde normalin biraz daha üstünde risk altında çalışmaktadırlar.

Halen Türk Hava Yolları’nda 100, MNG’de 30, ACT’de 30, ULS’de 15 civarında loadmaster görev yapmakta.

Son günlerde artış gösteren havayolu kargo taşımacılığı, bünyesindeki mesleklerin de önemini artırdı. Sektörün önde gelen mesleklerinden Loadmasterlık da bu süreçte önemini birkez daha ortaya koydu. Turkish Cargo’nun büyümesinde de önemli bir yere sahip olan Loadmasterlar,  görevlerini en emniyetli şekilde yaparak Dünya hava kargo sektöründe de mesleklerinden söz ettirdiler. 

Bu süreçte zamanında kalkış performansı, uçak emniyeti, kargoların emniyetli bir şekilde yüklenip boşaltılması da bu mesleğin önceliklerindendir.

Loadmaster Kimdir

Uçuş öncesi gerekli belgelerin (landing card, apron card, personel tanıtma kartı, pasaport, sağlık sertifikası, lisans) geçerlilik sürelerini kontrol eder ve sorulduğunda ibraz eder. Uçak için gerekli belgelerin (Checklist, Load&Trim Sheet, Loading Instruction, Report, Kargo uçağı performans degerleri, ULD çeşitleri ve ebatları dokümanı, kompartıman özelikleri ve limitleri dokümanları, LOM) yanında bulunduğunu kontrol eder.

Uçağın dengeli yüklenmesi

Uçak hazırlığı sırasında Loadmaster, check list çerçevesinde özel kargolar ayrım tablosu ve ağırlık denge kurallarına uygun olarak yükleme planı hazırlar, yükleme ve boşaltmaya nezaret eder ve gerek gördüğü durumlarda müdahalede bulunur.

Uçuş sırasında müdahale edilmesi gereken bir kargo var ise; bu kargonun gerekli hallerde ulaşılabilecek uygun pozisyona emniyetli bir şekilde yüklendiğinden emin olur. Eğer yükleme ile ilgili muhtemel bir gecikme öngörüyorsa, bu gecikmeyi istasyon yetkililerine veya kargo operasyon kontrol merkezine bildirir 

Farklı yükler için farklı bilgiler

NOTOC formunda belirtilen özel kargoların (canlı hayvanlar, tehlikeli maddeler, bozulabilir kargolar, sıcaklık değeri isteyen kargolar vs) belirtilen sıcaklıkta taşınması ile ilgili sorumlu kaptan pilota gerekli bilgilendirmeyi yapar, yer operasyonu esnasında tehlikeli maddelerde oluşabilecek akma, sızıntı, hasar ve/veya yangın durumlarında prosedür ve talimatlara uygun hareket eder.

Loadmasterın sahip olduğu lisans ve eğitimler:

İngilizce dil eğitimi

İlkyardımcı sertifikası

Tehlikeli maddeler eğitimi

CRM

İş sağlığı ve güvenliği eğitimi  

Bu eğitimleri alıp başarılı olanlar, uçuş eğitimine tabii olur. Uçuş eğitimini de başarı ile tamamladıktan sonra Loadmaster sertifikası alarak uçuşa başlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap