Kariyer

İşsiz pilotlar, İŞKUR’a başvuru yapın

Koronavirüs en çok havacılık sektörünü vurdu. AtlasGlobal’in salgın öncesinde operasyonunu durdurması ve sonrasında uçamayan havayolları nedeniyle çok sayıda tipe sahip havayolu işsiz. Aynı zamanda uçuş eğitimini tamamlamış çok sayıda havayoluna girmek için aday da sektörün eski günlerine dönmesini bekliyor.

ÖZEL ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Bir de yabancı pilot durumu var. İşsiz Türk pilotlarının yanı sıra sektörde çok sayıda yabancı pilot bulunuyor. Rakamlara kuşkusuz yurtdışında görev yaparken işini kaybeden Türk pilotlarını da eklemek gerekiyor.

Hali hazırda yürütülen bir çalışma sürecinde Türkiye’de işsiz pilot miktarının tespit edilmesi gündemde. Çalışma Bakanlığı, İŞKUR koordinesiyle yapılan değerlendirmede işsiz pilotların E-devlet üzerinden girerek İŞKUR başvurusu yapması gerekiyor. 

İŞKUR LİSTESİNE KAYIT OLUN

Bu konuda hem işsiz kalan hem de iş bulamayan pilotlar bir kampanya başlattı. Açıklamalarında, “Varolan kanunun uygulanmasını sağlamak için lütfen herkes İŞKUR’da kayıt oluştursun ki yabancı pilot alımından önce İŞKUR listesi bitirilmesi hükmü şirketler ve bakanlık tarafından yerine getirilsin.

Bu konuda Onur Air gibi tüm personelini ücretsiz izne çıkartan havayollarında çalışan, 65 yaşına bir ay bile kalsa başvuru yaparak sayının tutulması çok önemli”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala