Havacılık EndüstrisiKariyer

Airbus 6 bin kişiyi işe alacak

Avrupalı uçak imalatçısı Airbus, salgın sonrasında tekrar artan siparişlerle birlikte toplam 6 bin kişiyi istihdam edecek. Şirketin planlamasına göre tekrar işe alımların ilk partisi haziran ayı öncesinde tamamlanacak.

Sivil, askeri ve uzay alanında yapılacak istihdamda yaklaşık 1500 kişilik ekibin daha çevreci teknolojiler üzerinde çalışması planlanıyor. Airbus, işe alımlarda 2 bin kişilik kadroyu da okuldan yeni mezun gençlere ayırmış durumda.

İmalatçı, salgın sonrası toparlanmanın “güçlü işaretleri” gördüğüne dikkat çekiyor. 2020’de Airbus, geçen yılın büyük bölümünde yaklaşık 40 olan aylık ortalama A320 ailesi üretimini 2023’ün ikinci çeyreğine kadar 65 uçağa çıkarma planını açıkladı. Airbus ayrıca o sırada 2025 yılına kadar 75 uçağa ulaşmak için daha fazla artış araştırdığını söyledi.

Eylül 2021’in sonunda Airbus, Aralık 2020’ye göre yaklaşık 5.500 ve Covid öncesi seviyeye göre 9.000 düşüşle 125.888 personel istihdam etti.

Farklı uzmanlıklar

Airbus insan kaynakları ve işyeri sorumlusu Thierry Baril, üreticinin sürdürülebilir havacılık için “cesur” planlarının olduğunu belirtirken “Ancak krizden çıkarken faaliyetlerimizi büyütmemize yardımcı olacak çeşitli uzmanlık alanlarında doğru yeteneklerin edinilmesiyle gerçekleştirilebilecek. Bu aynı zamanda Airbus’ın gelecek vadeli yapısına da etki edecek” dedi.

Çevreci uçaklar

2020’de üretici, kendisine 2035’te hizmete giriş için sıfır emisyonlu bir uçak geliştirme hedefi koydu. Bu konuda çok önemli adımlar atan Airbus, farklı tasarımları sunmayı planlıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala