Havacılık Tarihi

Nu.D.40 uçağının maketi

Geçtiğimiz hafta, Türk havacılık sanayiinin efsane ismi Nuri Demirağ’ın kaybolan uçak projesi Nu.D.40 hakkında bir video hazırladık. Almanya’da yaşayan Dr. Emir Öngüner, projenin detaylarına DLR merkezinde ulaşmıştı. Uçak projesi, 1937/39 yılları arasında rüzgar tüneli testi için Nuri Demirağ tarafından Almanya’ya yollanmıştı.

İkinci Dünya Savaşı’nın arifesinde yapılan proje ne yazık ki hayata geçirilememişti. Dr. Emir Öngüner, tüm detaylara ulaşmış ve “Bir Avcı Tayyaresi Yapmaya Karar Verdim” adıyla bunu kitaplaştırmıştı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil de kitap projesine büyük bir destek vermişti.

Dr. Emir Özgüner’in katıldığı video yayınımızın ardından kendisinin koordinasyonu ile TUSAŞ Nu.D.40 uçağının hazırlanan modelini bana yolladı. Normalde bu tür modeller TUSAŞ Shop‘ta satılıyor. Ancak Nu.D.40 modeli çok kısıtlı sayıda üretildiği için satışta değil.

Hem Nuri Demirağ’ın özel projesi hem de çok az imal edildiği için bu modelin kutu açılışını sizler için yaptım ve inceleme videosu çektim:

 

Nu.D. 40, çift motorlu, çift dikey stablizeye sahip farklı bir uçak projesi. Dönemin esen rüzgarı ile benzer projeler Almanya’da Fw189, Hollanda’nın Fokker ve savaş sırasında ABD’de Lockheed tarafından P-38 olarak hayata geçirilmiş. Ancak proje ne yazık ki 2. Dünya Savaşı’nın zorlu günlerinde Türkiye’de uçamamış.

Umarım bir gün bu proje ülkemizde en azından anı uçak olarak hayata geçer. Belki de TEI imalatı PD170 motorları ile uçar? Bir müzede, uçar durumda sergilenir. Özel günlerde gökyüzünde bayrağımızı dalgalandırır?

 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap