Havacılık Tarihi

Kocatepe Muhribi’nin batırılmasında suç kimin?

Türk Hava Kuvvetleri’nin 25’inci komutanı olan Emekli Orgeneral H. İbrahim Fırtına, Alçalmadan Yükselenler, Komutanlar Anlatıyor adlı bir kitaba imza attı. Kitabın içeriğini, Fırtına’dan önce görev yapmış Hava Kuvvetleri Komutanları ile gerçekleştirilen söyleşiler oluşturuyor.

Öncelikli olarak bu kitap bence Türkiye’deki askeri havacılık veya savunma sanayi meraklıları tarafından okunması gerektiğine inanıyorum. 1940’lı yıllardan itibaren 2000’lere kadar Türk Hava Kuvvetleri’nin gelişimi, görevleri, neler yaşandığını veya nerelerde hatalar yapıldığı gibi birinci elden çok önemli değerlendirmeler yer alıyor. 

Kitapta, söyleşi yapılan tüm komutanlara İbrahim Fırtına Kıbrıs Barış Harekatı sorularını yöneltmiş. Örneğin Birinci Harekatın ikinci gününde parola çalınıyor. Ele geçen parola ile Rumlar yerden Türk uçaklarını yönlendirmeye başlıyor. Bir bakıyorsunuz Hava Kuvvetleri uçakları Türk birliklerini vuruyor. Parolayı kim çaldı? Cevabı bugün bile muallak…

O dönemde farklı farklı görevlerde bulunan komutanlar, değişik açılardan harekatı değerlendiriyor. Gerçekten çok değerli bilgiler paylaşılıyor. Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili bir başka konu da Deniz Kuvvetleri’nin Kocatepe muhribinin dost ateşi ile vurulması. 

TOLGA ÖZBEK’İN DEĞERLENDİRME VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

Bir başka ilginç konu ise Türkiye’nin F-16 serüveni… Tahsin Şahinkaya’nın gönlü önce F-15’ten yana. Ama çok pahalı bir uçak olması nedeniyle bu gerçekleşmiyor. Sonra F-18 istiyor. Nedeni çift motorlu olması. Ve Bandırma’ya inişte yaşadığı bir olay. F-5’te tek motora kalmasına rağmen gelip inebiliyor. Ancak kendi ifadelerine göre F-18’ler henüz tam denenmemiş olmasıyla vaz geçiliyor. Sonunda F-16 seçiliyor. 

Kırmızı Kedi Yayınlarından çıkan kitap, meraklıları için gerçekten önemli bir kaynak. Umarım Orgeneral Fırtına, geri kalan komutanlarla da görüşür ve kitap hazırlar. Hatta kendisi ile birlikte yapılan bir nehir söyleşisi de kitap haline getiriliyor. Komutanlık yaptığı 2003-2005 dönemi ve sonrasında FETÖ nedeniyle yaşadığı olayların kendi ağzından dinlenilmesi gerekiyor…

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu konu ile ilgili bu güne kadar yazılmış en iyi eser Erol Mütercimler’in ‘Satılık Ada Kıbrıs’ adlı kitabıdır. Kocatepe olayının dakika dakika çözümlemesi, kuvvetler arası koordinasyonsuzluktan ziyade kişisel anlaşmazlıklar ve hırslar ile nasıl bir facianın göz göre göre geldiğini anlatır. Öyle ki; Kocatepe’nin bir Türk zırhlısı olduğu anlaşıldıktan sonra bile ikinci bir akın yapılır ve bombalama devam ettirilir. Bu konu ile ilgilenenlerin mutluka okuması veya Erol Mütercimler’in katıldığı tv yayınlarında bahsettiği bölümleri izlemesini öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap