Havacılık Tarihi

İngiliz Hasta filminde oynayan Tiger Moth, Sivrihisar’da

Sivrihisar’da dünyanın sayılı uçan tarihi uçaklarına sahip M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi’nin yeni üyesi T7471 seri numaralı çift kanatlı uçak Tiger Moth oldu. İngiltere’de 1942’de üretim hattından çıkan uçak, Oscar Ödüllü 1996 yapımı İngiliz Hasta’da da rol almıştı.

Ali İsmet Öztürk’ün girişimi ile ülkemize kazandırılan Tiger Moth, geçtiğimiz günlerde yeni yuvasına ulaştı. Konteyner içinde Sivrihisar’a gelen uçak, Mach Air’in uzman teknisyenlerinin elinden geçerek montajı tamamlanacak. Tiger Moth en kısa süre içinde tecrübe uçuşuna çıkacak.

De Havilland şirketi tarafından tasarlanan Tiger Moth, 1931 yılında gökyüzü ile tanıştı. Bez kaplama gövdesi, yine de Havilland imalatı Gipby Major 4 silindirli, hava soğutmalı piston motoru ile binlerce pilot yetiştirilmesini sağladı.

Saatte en fazla 175 km/saat (95 knot) hıza çıkabilen uçak, iki kişilik. Boş ağırlığı 506 kg. Menzili ise 486 km.

Uçak, 1950’lerin sonuna kadar İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından kullanıldı. Halen elde kalan az sayıda uçak meraklılar tarafından uçuruluyor. İşte o uçaklardan biri de artık Sivrihisar’da M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi’nde meraklıları ile buluşacak.

Müzenin envanterinde P-51 Mustang, T-6 Harward, Antonov An-2, DC-3, PT-17 Stearman gibi havacılık tarihine yön vermiş uçaklar bulunuyor.

 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap