Havacılık Tarihi

Emekli Tümgeneral Necdet Gençaslan vefat etti

Türk Hava Kuvvetleri’nde uzun yıllar görev yapan Emekli Hava Pilot Tümgeneral Necdet Gençaslan bugün Ankara’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 

Hava Harp Okulu’ndan 1954 yılında mezun olan Gençaslan’ın oğlu Ekrem T. Gençaslan, babası için 26 Nisan Pilotlar Günü’nde bu yazıyı kaleme almıştı:

Dünya pilotlar gününde bir pilot baba…

EMEKLİ TÜMGENERAL NECDET GENÇASLAN KİMDİR?

Emekli Tümgeneral Necdet GENÇASLAN, 15 Nisan 1930 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. İlk ve Ortaokulu İstanbul’da tamamlamış, 1948 yılında girdiği Kuleli Askeri Lisesi’nden 1952 yılında, Eskişehir Hava Harp Okulu’ndan da 30 Ağustos 1954 tarihinde mezun olmuştur.

30 Ekim 1954-24 Haziran 1956 tarihleri arasında KANADA’da Pilotaj eğitimi görmüştür. 8 Ağustos 1956 tarihinde Jet Pilotu olarak Eskişehir 4.Hv.Üs 141. Filo Kol Uçuculuğu’na tayin edilmiştir. 5 Ekim 1957 tarihinde Merzifon 142. Filo’ya Önleme Av Pilotu olarak atanmıştır. 28 Şubat 1960  tarihinde  Hava  Müşaviri olarak PAKİSTAN’a atanmış, 28 Şubat 1961 tarihine  kadar  bu görevde   kalmıştır.   

6   Mart   1961-   29   Nisan   1963   tarihleri   arasında   MÜRTED   4.Hv.Üs 141.Fl.K.lığı’nda Önleme Av Pilotu, 26 Eylül 1966 tarihine kadar da 144.Filo K.lığı’ndaTaktik Av Pilotu olarak görev yapmıştır. 26 Eylül 1966 tarihinde Hava Harp Akademisi’ne girmiş ve 26 Eylül 1968   tarihinde   mezun   olarak   Gnkur.P.P.Bşk.lığı   Antlaşmalar   Şubesi’ne   atanmıştır.

26   Ağustos 1969-13 Ekim 1970 tarihleri arasında 4.Hv.Üs 144. Filo K.lığı görevinde bulunmuştur. 30 Ekim 1970-1 Eylül 1972 tarihleri arasında İTALYA AIRSOUTH Karargahında Hrk.İsth.Ks.Amiri olarak görev yapmış, 1 Eylül 1972 tarihinde 4.Ana Jet Üs Harekat Komutanı olarak atanmış, 5 Eylül 1974 tarihine kadar bu görevde kalmıştır.

6 Eylül 1974-30 Ağustos 1975 tarihleri arasında Hv.K.lığı Hrk.D. Bşk. Hrk.Av Slh.Sb., 30

Ağustos 1975-19 Ağustos 1976 tarihleri arasında Hv.K.lığı   Eğt.D.Bşk. Uçş. Eğt. Ş.Md.lüğü, 19

Ağustos   1976-30   Ağustos   1978   tarihleri   arasında   da   Hv.K.   Per.Bşk.Pl.Ş.Md.olarak   görev yapmıştır. 

30   Ağustos   1978   tarihinde   Tuğgeneralliğe   terfi   etmiş,   30   Ağustos   1978   tarihinde 2.Tak.Hv.Kuv.Bşk.lığı’na, 20  Ağustos  1979 tarihinde   8. Ana Jet  Üs  K.lığı’na,   22   Ağustos  1980 tarihinde 3.Ana Jet Üs K.lığı’na, 24 Ağustos 1981 tarihinde Hv.K.K.lığı  Hrk.D.Bşk.lığı görevlerine atanmıştır. 

30   Ağustos  1982 tarihinde  Tümgeneralliğe  terfi  ederek  Hv.K.K.   Hrk.Bşk.lığı’na,   23 Ağustos 1983 tarihinde MSB.Dış Ted.D.Bşk.lığı’na, 16 Ağustos 1984 tarihinde NATO 6.ATAF Kur.Bşk.lığı’na, 19 Ağustos 1985 tarihinde Hv.Eğt.K.Yrdc.lığı’na atanmış, 2 Eylül 1986 tarihinde emekli olmuştur.

Emekli Tümgeneral Necdet Gençaslan’a Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyoruz…

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap