Hobi

Emekli Orgeneral Faruk Cömert anılarını yazdı

Türk Hava Kuvvetleri’nin 26’ncı komutanı olan Emekli Orgeneral Faruk Cömert, anılarını “Jet Sesiyle Geçen Yıllar” adıyla kitaplaştırdı.

Kastaş Yayınevi tarafından hazırlanan kitap, 23 Eylül’de satışa sunulacak. Yayınevinin askeri tarih ve havacılık konusunda bir çok kitabı bulunuyor.

EMEKLİ ORGENERAL FARUK CÖMERT KİMDİR?

Emekli Orgeneral Cömert, 1946 yılında Vezirköprü/Samsun’da doğdu. Hava Lisesi’ni bitirdikten sonra girdiği Hava Harp Okulu’ndan 1965’te mezun oldu. Farklı filo ve üslerde uçucu olarak görev yaptı. 1991 yılında Tuğgeneralliğe terfi ettikten sonra 1995’te Tümgeneral rütbesi ile Hava Harp Okulu Komutanlığı yaptı. 1999’da Korgeneralliğe terfi etti.

Hava Kuvvetleri Değerlendirme ve Denetleme Başkanlığı’na atandı. 2001 yılı general atamaları ile birlikte 1. Taktik Hava Kuvvetleri ve 6. BHHM Komutanlığı görevine atandı. 30 Ağustos 2003 tarihinden itibaren Orgeneral rütbesine terfi etti. 2003-2005 yılları arasında Harp Akademileri Komutanlığı’nın ardından 2005’te Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı. 2007’de emekli oldu.

Geçtiğimiz aylarda da Hava Kuvvetleri’nin eski komutanlarından Emekli Orgeneral İbrahim Fırtına, “Alçalmadan Yükselenler” kitabını yayınlamıştı. Hava Kuvvetleri’nin eski komutanları ile görüşmelerini kitaplaştıran Orgeneral Fırtına, dönemin olaylarına farklı bir bakış getirmişti.

 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap