Haberler

Yangın söndürme filosu için çalışmalar hızlandırıldı

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından bu yıl gerçekleştirilen yangın söndürme uçağı alımı, uçak-helikopter kiralama çalışmalarına hız verildi. TRT Haber tarafından hazırlanan haberde; bu yıl gerçekleştirilecek alım ve kiralama ile su atma kapasitesi 278 tona çıkartılması öngörülüyor.

Yangın söndürme uçakları, özel kullanım kategorisinde yer alıyor. Üretimi tamamlanmış, tedarik edilmeye hazır özel kullanım uçağı bulmak zor.

Çünkü üretim ve montaj faaliyetleri göz önüne alındığında ilk uçağın teslim 2 yılı bulabiliyor. 5 amfibik uçak alımı için çalışmalar sürüyor.

Satın almanın yanı sıra kiralama için de düğmeye basıldı. Bu kapsamda 2022, 2023 ve 2024 yangın sezonlarında kullanılmak üzere 20 uçak ve 55 helikopterin kiralanması planlandı.

Su atma kapasitesi 278 tona çıkarılacak

Hava araçlarının her seferdeki su atma kapasitesi, filoya eklenecek yeni hava araçlarıyla 278 tona çıkarılacak.

Üç ayrı ihale ile asgari 8 ton tank kapasiteli 5 büyük tanker uçak, asgari 5 ton tank kapasiteli 5 ambifik uçak ile 2-4 ton tank kapasiteli 10 küçük tanker uçak kiralanacak.

Yangın söndürme çalışmalarında kullanılacak helikopterler için de 3 ayrı ihaleye çıkıldı.

Bu kapsamda, 2,5-5 ton su atar, 10 gece görüş helikopteri, 8 ton ve üzeri su atar, 10 ağır sınıf helikopteri ve 2,5-5 ton su atar, 35 hafif sınıf helikopteri kiralanacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala