Uzay

Zonguldak’tan Grizu-263 takımı tasarladı, Falcon 9 uzaya götürecek

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi bünyesinde kurulan Grizu-263 takımının tasarladığı uydu, aralık ayında Falcon 9 roketi ile uzaya gidecek. Son gelişmeleri paylaşmak üzere Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’ni (TUSAŞ) ziyaret eden Grizu-263 takımı, Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil ile bir araya geldi.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından bilgi veren Temel Kotil, “Hayallerine inanan Grizu-263 uzay takımımızın ürettiği uydu, Aralık 2020’de SpaceX’in Falcon 9 roketinde yer alacak. TUSAŞ olarak başarılı ve ülkesine katma değer üreten gençlerimizi şirketimize kazandırmaya kararlıyız” dedi.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Mühendislik Fakültesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren  Grizu-263 Uzay Takımı üyeleri ve takımın danışman hocası Prof. Dr. Bülent Ekmekçi ile birlikte gerçekleştirilen ziyarette öğrenciler TUSAŞ yönetim ekibine proje  hakkında bilgilendirme içeren kısa bir sunum da yaptı. 

TÜRKİYE’NİN İLK CEP UYDUSU

Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A’nın Türkiye’nin uzay yolculuğunda  önemli bir adım olacağının altını çizen Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil,  Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin uzay çalışmaları kapsamında önemli bir aşama kaydettiğini dile getirdi ve  uzay takımına başarılarının devamını diledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala