Uzay

TUSAŞ’ın uzaya açılan merkezi: USM

Uzay konusunda adımlarını hızlandıran Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), geçtiğimiz ay kapılarını açan Uzay Sistemleri Mühendislik (USM) Merkezi ile milli sistemlerin geliştirilmesi için çalışlarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı tören ile açılan merkez, 390 günde tamamlandı. 

Uzay alanındaki tasarım faaliyetleri ve donanım üretimleri için kurulan merkezde açık ofisler, toplantı odaları, yemekhane, 10.000 bin metre kare sınıf, 100.000 metre karelik temiz oda, donanım ve yazılım geliştirme laboratuvarları, konferans salonu gibi birçok alan bulunuyor. Binada ayrıca, sistem, yazılım ve donanım tasarım, üretim, entegrasyon ve test laboratuvarları yer alıyor. 

Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi

TUSAŞ’ın uzay konusundaki bir başka önemli merkezi de Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi. Dünyada uzay alanında söz sahibi az sayıda gelişmiş ülkede bulunan, Ülkemizin ise tam kapsamlı ilk ve tek Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi, GÖKTÜRK-1 Programı kapsamında TUSAŞ Tesislerinde kuruldu.

5 tona kadar uydu sistemleri

Yatırım maliyetleri T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı TÜRKSAT A.Ş. tarafından karşılanan ve işletmesi TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tarafından sürdürülmekte olan yaklaşık 3.800 m2’lik 100.000 sınıfı temiz oda ve yer destek ekipmanlarına sahip merkezde, kütlesi 5 tona kadar birden fazla uydunun aynı çatı altında ve eş zamanlı montaj, entegrasyon ve test faaliyetleri gerçekleştirilebilmektedir.

Merkezin havaalanı taksi yoluna doğrudan bağlantısının olması, uydunun kara yolu ile taşınması gerekliliğini ortadan kaldırarak son kullanıcıya emniyet, maliyet ve risk yönetimi açısından eşsiz avantajlar sağlamaktadır.

Ölçüm ve test

Ankara’da TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Akıncı Tesislerinde bulunan USET Merkezi, yer gözlem, haberleşme ve benzeri özelliklerdeki tüm uzay sistemlerinin fırlatılmaya hazır hale gelene kadar yapılması gereken alt montaj, montaj, sistem seviyesi entegrasyon, fonksiyonel ve çevresel test aktiviteleri, çok katmanlı yalıtım battaniye ve kablaj üretim alanlarında hizmet sağlamaktadır. Ayrıca, Merkez ECSS Standartlarını karşılayan uzay sistemlerine yönelik ölçüm ve yer testleri için gerekli altyapıya sahiptir.

Uydu “Montaj” faaliyetleri kapsamında; ekipman, alt-sistem, kablolama ve yapısal parçalar bir araya getirilerek uydu ana mimarisinin oluşturulması amaçlanırken, “Entegrasyon” faaliyetleri ile ekipman ve diğer bileşen bağlantıları yapılır ve uydu işlevsel hale getirilir. Bu süreci, uydunun uzayda görevi gereği karşılaşacağı olası tüm senaryoların oluşturulması ve uydu bileşenlerinin performanslarının doğrulanması faaliyeti olan “Fonksiyonel Testler” takip eder.

“Çevresel Test” sürecinde ise, uydu ve uydu bileşenlerinin fırlatıcı ve yörüngedeki çevresel koşullara dayanımı ve müşteri gereksinimlerine olan uygunluğunun gösterilmesi amaçlanmaktadır. Söz konusu testlerle; uydunun, fırlatılma anından yörüngeye oturtulmasına kadarki süreçte karşılaştığı ortam koşullarının, gerçeğe en yakın şekilde oluşturulması ve bu koşullara maruz kalan uydu ve uydu alt-sistemlerinin sorunsuz olarak çalıştığı teminat altına alınır.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala