Uzay

İkinci küp uydu KILIÇSAT bu yıl uzaya çıkıyor

Geçtiğimiz günlerde SpaceX tarafından uzaya gönderilen ASELSAT 3U’nun arkasından Savunma Sanayii Başkanlığı’nın (SSB) küp uydusu KILIÇSAT bu yıl fırlatılıyor.

SSB ile birlikte projede GUMUSH, ASELSAN, METEKSAN ve THK Üniversitesi görev alıyor. AR-GE Projesi’nde sanayi ile üniversite iş birliğinin ve nitelikli insan gücünün yetişmesinin hedeflenerek Türkiye’nin uzay teknolojilerinde gelişmesi hedefleniyor.

Uydu, X-Bant LNA modülü ile dünya üzerindeki AIS verilerini toplayıp üniversitede kurulacak olan yer istasyonuna göndermeyi hedefliyor. Küp uydu, bu yılın ikinci yarısında uzaya gönderilecek.

 

SSB’NİN UYDU ÇALIŞMALARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2018’in Aralık ayında açıklanan İkinci 100 Günlük İcraat Programı’nda, şu iki maddeye yer verilmişti:

1) Mikro Uydu Fırlatma Sistemi Geliştirme Projesi sözleşme icra faaliyetlerine başlanarak, proje takvimi, iş paylaşımı ve alt yüklenici dağılımının belirlenmesi

2) Kombine Çoklu Mini Uydu Geliştirme Projesi’nin ihale edilmesi

Mikro Uydu Fırlatma Sistemi (MUFS) Geliştirme Projesi için SSB ile ROKETSAN arasında 5 Kasım 2018’de sözleşme imzalanmıştı.

SSB’nin önümüzdeki süreçte uydu alanında yeni projeler yürütmesi ve AR-GE çalışmaları başlatması öngörülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala