Uzay

Airbus’ın uydusu meteorolojik veri toplayacak

Airbus, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından Earth Observation Earth Watch programının bir parçası olan TRUTHS A/B1 (sistem fizibilite çalışmaları ve ön gelişmeler) misyonuna önderlik etmek üzere seçildi.

TRUTHS uydu misyonu, daha sonra klimatolojik veri kümelerini iyileştirmek ve diğer uyduların gözlemlerini kalibre etmek için kullanılacak olan Güneş radyasyonunun ve Dünya yüzeyinden yansıyan güneş ışığının ölçümlerini mutlak bir metrolojik referansa kadar toplayacak. Bu uzay tabanlı iklim ve kalibrasyon gözlem sistemi, diğer uydulardan gelen verilerin daha kolay karşılaştırılmasını sağlayacak ve daha doğru iklim değişikliği tahminleri için daha fazla veri uyumlaştırma standardı sağlayacak.

TRUTHS (Traceable Radiometry Underpinning Terrestrial and Helio Studies), izlenebilir radyometri desteklemeli karasal ve helio çalışmaları anlamına gelir. Çalışma, TRUTHS misyon sisteminin uygulama konseptini tanımlarken aynı zamanda 2023 yılında misyonun hayata geçirilmesinden önce kritik teknolojilerin hazırlanmasına odaklanacak.

TRUTHS, hem gelen güneş radyasyonunun hem de yansıyarak giden radyasyonun ölçümlerini (Hiperspektral Görüntüleme Sensörü ile ölçülen ve yükün bir parçası olan) benzeri görülmemiş bir doğrulukla karşılaştırma amacıyla birincil kalibrasyon standardı sağlamak için bir Kriyojenik Güneş Mutlak Radyometresi (Cryogenic Solar Absolute Radiometer – CSAR) taşıyacak. Bu ölçümler, iklim değişikliğinin altında yatan radyasyon dengesizliğini şu ana kadar mümkün olandan daha kısa sürede tahmin etme imkanı verecek. TRUTHS, Copernicus misyonlarında olduğu gibi birlikte görüntüleme işlemleri yoluyla diğer uydu sensörlerini kalibre etmeye hizmet edecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap