Haberler

THY’de Aycı dönemi sona mı eriyor?

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı 6 yıldır sürdüren İlker Aycı’nın yarın yapılacak yönetim kurulu toplantısı sırasında istifa edeceği iddia edildi. Yerine gelecek kişiler arasında ise THY’nin 10 yıldır Yatırım ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Bolat’ın ismi geçiyor.

İlker Aycı, en son gündeme Kazakistan’da iç karışıklık sırasında eşi ile Almatı’da mahsur kalması ve arkasından kargo uçağı ile dönmesiyle gelmişti. 54 kişilik uçuş ekibini bırakan Aycı kendini savunarak “Krizi daha iyi yönetmek için İstanbul’a döndüm” demişti.

15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında İlker Aycı Almanya’da ilk evliliğinden olan kızının yanında kalmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Dalaman’dan özel jet ile Atatürk Havalimanı’na indiğinde Batı 4 Apronunda kendisini dönemin THY Genel Müdürü Temel Kotil karşılamıştı.

Cumhurbaşkanı istifasını mı istedi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yaşananlar sonrasında İlker Aycı’dan istifasını istediği de Ankara’da konuşulan konular arasında. Yarın gerçekleştirilecek yönetim kurulu bu açıdan stratejik bir önem taşıyor.

Ahmet Bolat 10 yıldır genel müdür yardımcısı

63 yaşında olan Prof. Dr. Ahmet Bolat İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 1984’te A.B.D.’de Stanford Üniversitesi’nde Yöneylem Araştırması alanında yüksek lisansını, 1988’de University of Michigan’da Endüstri ve Operasyonlar Mühendisliği bölümünde doktorasını tamamladı.

Dr. Bolat iş hayatına 1981’de Yıldız Kalıp Şirketi’nde tasarım ve üretim mühendisi olarak başlamıştır. 1985 ve 1988 yılları arasında University of Michigan’da araştırma görevlisi, öğretim görevlisi ve yardımcı doçent görevlerinde bulunmuştur. 1988’den 2005’e kadar olan dönemde Riyad King Saud University’de yardımcı doçent, doçent ve profesör pozisyonlarında görev almıştır.

Sonrasında Türk Hava Yolları’nda Yatırım Yönetimi Başkanlığı görevine atanmıştır. 2012 yılından itibaren Türk Hava Yolları’nda Genel Müdür (Yatırım ve Teknoloji) Yardımcısı  olarak görev yapmaktadır. Mevcut konumunda filo planlama ve uçak temin stratejileri, stratejik planlama ve geliştime, AR-GE faaliyetleri, yatırım yönetimi, bilgi kontrol, uluslararası ilişkiler ve ittifaklardan sorumludur. Ayrıca, TCI (Turkish Cabin Interior) şirketinde Yönetim Kurulu Üyesidir. Geçmiş dönemde SunExpress’te ve HABOM’da Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuş, Bahçeşehir ve Fatih Üniversitelerinde yarı zamanlı profesör olarak ders vermiştir.

İlker Aycı 6 yıldır THY’de yönetim kurulu başkanı

İstanbul’da 1971 yılında doğan M. İlker Aycı, Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1994 yılında mezun olmuştur. 1995 yılında İngiltere’deki Leeds Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi alanında çalışmalar yürüten Aycı, 1997 yılında Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden yüksek lisans derecesini almıştır.

Mesleki kariyerine 1994 yılında başlayan ve Kurtsan İlaçları A.Ş. ve Universal Dış Ticaret A.Ş.’de farklı görevlerde bulunan Aycı, o dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yapmıştır.

2005 yılında Başak Sigorta Genel Müdürü olarak sigorta sektörüne geçen AYCI, ardından 2006 yılında, Güneş Sigorta’nın yönetimini üstlenmiştir. 2011 yılında Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı olmuştur. 2013-2015 yılları arasında, 130 ülkeden 170’ten fazla yatırım ajansının üye olduğu Dünya Yatırım Ajansları Birliği’nin (WAIPA) önce Başkan Yardımcılığı, ardından da Başkanlık görevlerini yürütmüştür.

Halen TİM Hizmet İhracatçıları Birliği, Türkiye Futbol Federasyonu, Türk Hava Yolları Spor Kulübü gibi organizasyonların yönetim ve denetim mekanizmalarında yer alan Aycı, aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesindeki Türkiye-ABD, Türkiye-Brezilya, Türkiye-Kanada ve Türkiye-İngiltere İş Konseylerinde Türk Hava Yolları Temsilciliği ile Türkiye-ABD, Türkiye-Brezilya, Türkiye-İngiltere İş Konseylerinde Yürütme Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

Aycı, önceki yıllarda da Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği, DEİK Türk-Çin İş Konseyi, Vakıf Emeklilik A.Ş. ve Güneş Sigorta Spor Kulübü gibi kurumlarda benzer görevlerde bulunmuştur. M. İlker Aycı, 2015 yılından bu yana Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanlığı yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala