Haberler

THY’de 2 bin pilota ücretsiz izin (özel haber)

Koronavirüs nedeniyle yasaklanan uçuşlar, havayollarına büyük darbe vurdu. Türk Hava Yolları uçuş ekiplerinin nisan ayı programı çıktı. THY, ücretsiz izin alanlar programa dahil edilmezken tek koridorlu uçaklarda görev yapan pilotların önemli bölümü ücretsiz izne çıkartıldı.

tolgaozbek.com‘un edindiği bilgiye göre, çok önemli bölümü Boeing 737 ve Airbus A320 serilerinde görev yapan kaptan pilot ve ikinci pilotlardan toplam 2 bin kişiye yakın sayıda pilot ücretsiz izne çıkartıldı. Geniş gövdede uçan bazı pilotların da isteği dışında ücretsiz izne çıkartıldığı öğrenildi.

Halen THY filosunda A330F ve 777F tipi kargo uçaklarında pilotlar aktif olarak uçuyor. Ayrıca Boeing 777-300ER yolcu uçağı olmasına rağmen kargo seferlerine veriliyor. 777-300ER’ler tek seferle ortalama 65 ton kargo taşıyabiliyor. Kabine ise kargo konmuyor. Bu uçuşlarda iki pilot ile birlikte kabinde biri purser (kabin amiri) diğeri de normal kabin memuru iki personel görev yapıyor.

KABİN EKİPLERİLE 3 GÜN GÖREV

Nisan programında kabin memurlarına 3 günlük görev planlaması yapıldı. Üç günün bir bölümü eğitim, bir bölümü reserve yani yedek olarak planlama gerçekleştirildi. Bazı kabin memurlarına da gerçekleştirilen iç hat seferlerinde görevlendirildi.

LOADMASTER’LAR İZİNDEN ÇAĞRILIYOR

Kargo uçaklarında yükleme uzmanı olarak görev yapan loadmaster’lar ise tam kadro görevde. Artan uçuşlar nedeniyle bazı loadmaster’ların izinden çağrıldığı öğrenildi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE BAŞVURU

Personelden ücretsiz izin almayanlar için personelden İşkur üzerinden Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvuru yapılması istendi. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap