Tatbikat

Katar askeri uçakları Türkiye’den uçabilecek

TBMM’de onaylanan Türkiye ve Katar arasındaki anlaşmaya göre, Katar Hava Kuvvetleri’ne ait en fazla 36 adet hava aracı, Hava Kuvvetleri’nin üslerini kullanabilecek. Katar’ın yeni teslim aldığı Rafale savaş uçakları, C-17 ve C-130J gibi nakliye uçaklarının yanı sıra helikopterler de Türkiye’de konuşlanacak. Anlaşmada hava araçları ile birlikte en fazla 250 personelin görev yapacağına dikkat çekildi.

TBMM’DEN GEÇEN ANLAŞMA İÇİN TIKLAYIN

İki ülke genelkurmay başkanlarının imzaladığı “Katar Askeri Hava Aracı ve Destek Personelinin Türkiye Cumhuriyeti’nde geçici olarak konuşlandırılması” anlaşması, 2007’de iki ülke arasında imzalanan askeri iş birliği anlaşmasının bir parçası.

Tolga Özbek Türkiye-Katar anlaşmasını anlattı:

ANLAŞMANIN MADDELERİ

Katar Emirlik Hava Kuvvetleri, Türkiye’de en fazla 36 adet hava aracı bulundurabilecek. Bu hava araçları Türkiye içinde veya Türkiye’den Katar dışında farklı bir ülkeye uçabilecek.

Hava araçlarının idamesi ve bakımı için en fazla 250 personel Türkiye’de görev yapacak.

Normalde hava araçları açık park pozisyonunda tutulacak. Bakım veya acil gelişen teknik sorunlar için Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hangarlarından yararlanabilecek. Malzeme desteği verilecek.

EĞİTİM VE İŞ BİRLİĞİ

Katar, yüzölçüm olarak küçük bir ülke. Son yıllarda 72 adet F-15QA, 57 adet Rafale, 24 adet Eurofighter siparişi veren Katar Hava Kuvvetleri, bir anda Ortadoğu’nun önemli güçlerinden biri haline geliyor. Personelin eğitimi gelişmiş uçakların idamesi açısından çok önemli.

Bu anlamda Katar, Türk Hava Kuvvetleri’neden destek alacak. Başta Konya olmak üzere harbe hazırlık veya ilerleyen dönemde İzmir-Çiğli’de temel eğitim konusunda da iş birliği yapılması planlanıyor.

NAKLİYE UÇAĞI DESTEĞİ

Türk Hava Kuvvetleri, Libya, Azerbaycan, Ukrayna ve artan Afrika operasyonları nedeniyle askeri nakliye uçaklarını yoğun olarak kullanıyor. Bu konuda Katar, elindeki C-17 Globamaster III ve C-130J ile Türk Hava Kuvvetleri’ne destek verecek.

HANGİ ÜLKELER BU TÜR ANLAŞMALAR YAPIYOR

Hava sahası küçük örneğin Singapur bu tür anlaşmalar yaparak uçaklarının bir bölümünü ABD’de tutabiliyor. Kendi pilotlarını eğitim için ABD’ye gönderdiğinde personel Singapur uçaklarında uçuyor. Keza uzun yıllar Singapur Hava Kuvvetleri pilotları eğitimlerini Fransa’da aldılar.

Benzer bir durum İsrail Hava Kuvvetleri için de geçerli. Bir dönem Türkiye’ye gelen İsrailli pilotlar, Konya’da atış eğitimlerine katılıyordu. Halen İsrail, Yunanistan’ın Girit Adası’nda yaptığı ve Anadolu Kartalı Tatbikatı’na rakip olan organizasyonda yoğun olarak katılım gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Küçük bir düzeltmede bulunayım: ABD Kongresi’nden Katar’a 72 adede kadar F-15QA satışı için onay çıkmış ancak şimdilik bunlardan yarısı (36 uçak) için sipariş verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap