Sportif Havacılık

Ahşaptan uçak yapılır mı?

Ahşap malzemeden, ince ince kesilmiş çıtalardan uçak yapılır mı? Ya bu uçak evde imal edilir mi? Bu iki sorunun da cevabı tabi ki evet. Tolga Özbek, Makine Mühendisi Semih Oksay’ın İstanbul’daki atölyesine konuk oldu. Oksay Air Camper uçağının yapım hikayesini anlattı…

 

İlk uçaklarda en çok kullanılan malzemelerin başında ahşap geliyordu. İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere efsanevi savaş uçakları Hurricane ve çift motorlu Mosquito’da ahşap malzeme kullandı. Günümüzde Fransız imalatçı Robin ahşap malzeme ile uçak üretiyor.

İstanbul’da yaşayan Makine Mühendisi Semih Oksay, 65 yıllık model uçakçı. Son yıllarını ise ahşaptan gerçek bir uçak üretmeye adamış. Dragostaki atölyesinde Air Camper uçağını yapıyor. Aslında bu uçağın ilk çizimi 1926’da yapılmış. Her yerde bulunan malzemesi, önceden Ford T gibi otomobillerden alınıp modifiye edilen motoru ile hâlâ bir çok meraklı tarafın üretiliyor ve uçuruluyor.

Bu güne kadar motoru için 15 bin TL harcayan, 1200 saate yakın mesai yapan Oksay, uçağının yüzde 90’ını tamamlamış durumda. Ahşabı çok seven Semih Oksay, yıllarca model uçakçılığın dışında keman yapmış. Hatt üç ahşap teknenin de üretimini tamamlamış.

ABD’DE 40 BİN EV YAPIMI UÇAK

Ev yapımı uçakların önemli bir avantajı daha uygun maliyeti. Ama daha da önemlisi, imalat sırasında insanlara öğrettikleri. Malzemeyi, ekipmanı daha iyi öğrenmek, el becerisinin artması, paylaşım gibi bir çok artıları var. Bu nedenle ABD’de oluşan EAA (Experimental Aircraft Association-Deneysel Uçak Birliği) uçak imalat eden meraklıları bir araya getiriyor. Her yıl 10 bin civarındaki uçak Oskosh’ta bir araya geliyor.

TÜRKİYE’DE YAPILABİLİR Mİ

Bu konuda son yıllarda Türkiye’de de önemli adımlar atıldı. Kit uçak veya kendi tasarladığı uçak ile deneysel havacılık konusuna girmek isteyenlere Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) yardımcı oluyor. Otorite ile koordine halinde imalat gerçekleştiriliyor.

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı