Haberler

Singapur karantina takibini elektronik bileklikle yapacak

Salgın döneminde Singapur ilginç bir uygulamayı hayata geçiriyor. Singapur’a giriş yapanların karantina kurallarına uyup uymadıkları takılacak elektronik bileklik ile takip edilecek. 11 Ağustos’tan itibaren yurt dışından Singapur’a gelenlerin devlete ait tesisler ya da kendi evlerinde iki hafta karantinada kalması zorunlu hale getirildi. 

Bu süreci evinde geçirenlerin belirlenen kurallara uyup uymadığı şimdiye kadar bir tartışma konusuydu. Euronews’ün haberine göre, uluslararası şirketler ve organizasyonlara ev sahipliği yapan, deniz ticaretinde önemli bir liman ve turizm şehri Singapur, özellikle son dönemde ülkedeki yabancı işçiler arasında salgının yayılması üzerine ‘radikal’ bir karar aldı.

Singapur’a girişten itibaren kendi ikametgahlarında iki hafta karantinada kalacak olanlar elektronik izleme cihazı takmak zorunda olacak. 13 yaş altı kişiler uygulamadan muaf tutulacak.

Elektronik bileklik, kablosuz bağlantı ile kişinin evindeki bir başka cihazla iletişim halinde olacak. Bu iletişimin kopması ve kelepçenin kapsama alanından çıkması halinde yetkililere uyarı sinyali gidecek.

Singapur vatandaşları ve bu ülkede oturumu olup; yurt dışında bir süre kaldıktan sonra geri dönenler de karara uymak zorunda. Devletin gösterdiği yerleşkelerde karantinaya alınanlar ise kapsam dışında. (Euronews)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı