Haberler

Seymen Projesi ile elektronik karıştırma

Savunma Sanayii Başkanlığı ile Meteksan Savunma arasında Seyrüsefer Elektronik Taarruz (ET) Sistemi (SEYMEN) Projesi imzalandı. IDEF’21 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı kapsamında düzenlenen imza törenine T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Meteksan Savunma’dan yetkililer katıldı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Savunma Sanayii Başkanlığı olarak güvenlik güçlerimizin halihazırdaki ihtiyaçlarının karşılanması yanı sıra geleceğin harp teknolojileri için ar-ge ve geliştirme faaliyetlerimize bugünden başlıyoruz.” dedi.

Başkan Demir, ”Elektronik savaş sistemleri günümüzde çok taraflı olarak artan gerilimlerle birlikte yeniden önem kazanmaya başlamıştır. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dünyanın belli başlı ülkelerinin savunma sanayileri, elektronik harp sistem ve çözümleri geliştirmektedir. Bu sistemler gün geçtikçe kabiliyetlerini artırmakta, çoklu işlevler yüklenmekte ve bilişsel yeteneklerini artırmaktadır. Türkiye’nin savunma sanayii, bu alanda çözüm çeşitliliği ve inovasyon yeteneğiyle ön plana çıkmaktadır. Elektronik Harp alanında kendi işlevsel çözümlerine sahip olunması ve bunun sürdürülebilir kılınması Türkiye’ye savunma alanında üstünlük kazandıracaktır” ifadelerini kullandı.

İmzalanan proje kapsamında geliştirilecek Seyrüsefer Elektronik Taarruz (ET) Sistemi (SEYMEN) ile İnsansız Hava Araçları (İHA), helikopter, uçak vb. silah, güdümlü mermi, füze, komuta kontrol sistemleri ile kara, hava, deniz platformlarında kullanılan Küresel Konumlama Sistemleri (KKS) gibi hedeflere Elektronik Taarruz (ET) uygulanması amaçlanıyor. Bu sayede tehdit oluşturabilen bu sistemlerin, hem karıştırılması hem de akıllı bir şekilde aldatılması ile dost unsurlardan uzaklaştırılması sağlanacak.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap