Haberler

Koronavirüs semptomları görülen yolcuya maske takılacak

Sağlık Bakanlığı, sürekli yurtdışı uçuş yapan pilot ve kabin memurları için nasıl bir yol izleyecekleri konusunda yeni bir takip algoritması hazırlandı. Buna göre uçuş sırasında semptomlara uyan yolcu tespit edildiğinde yolcuya maske takılacak. Tek bir kabin personelinin ilgilenmesi sağlanacak, mümkün ise yolcu uçakta arka koltuğa alınacak. Pilotlar olağan dışı bir sebep ile yolcu kabininde bulunmadılarsa riskli kabul edilmeyecek, çalışmalarına devam edebilecek.

EVDE TAKİP

CNN TÜRK’ün haberine göre, pilotların yolcuların olduğu kabine girmesi durumunda ise diğer kabin personeli gibi takipleri yapılacak. Semptomlu yolcu ile ilgilenen diğer kabin görevlisi için semptom geliştiren yolcunun test sonuçları beklenecek. Personel bu süreçte evde izinli sayılacak. Diğer kabin görevlileri ise 14. güne kadar ateş ve solunum yolu semptomları açısından kendi takibini yapacak.

Yolcudan alınan numunelerin pozitif çıkması durumunda yolcu ile ilgilenen kabin görevlisine 7. günde test yapılacak. 7. günden önce semptom görüşmesi halinde ise hemen test yapılacak. Kabin görevlisinin sonuçları pozitif çıkarsa Kovid-19 kapsamında değerlendirilecek, testi negatif olana kadar 7 gün ara ile tekrarlanacak.

 

ÖN VE ARKA KOLTUKTA OTURAN YOLCULAR

Algoritmada ön ve arka koltuktakiler de yer alıyor. Buna göre iki ön, iki arka, iki yan koltuktaki yolculara ulaşılacak, iletişim bilgileri Sağlık Bakanlığına gönderilecek. Aynı uçakta seyahat etmiş yolcular için semptom geliştirilen yolcunun test sonuçları beklenecek. Semptom gelişirse maske ile sağlık kuruluşuna başvurması sağlanacak.

Algoritmada pilotlar için de ayrı bir parantez açıldı. Kovid-19 için yüksek risk olası hastayla 2 metreden daha yakın olacak şekilde sürekli olarak 10 dakikadan daha uzun süreyle yüz yüze kalma olarak tanımlandığı için pilotlar ve kabin görevlileri yüksek riskli temaslı olarak değerlendirilmez denildi.

 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap