HaberlerHavacılık Endüstrisi

Katar Airbus’a kızdı, Boeing’e 20 milyar dolarlık uçak siparişi verdi

Katar Havayolları Qatar Airways, bir süredir boya ile başlayan ve gerilen Airbus ilişkilerinin ardından Boeing ile 20 milyar dolarlık anlaşma yaptı. Katar, Boeing 777X’in yeni nesil kargo uçağı modeline 34’ü kesin 16’sı da opsiyonlu toplam 50 adetlik uçak siparişi verdi.

Havayolu, geçtiğimiz aylarda Airbus ile A350 uçaklarının boya sorunu nedeniyle mahkemelik olmuştu. Bu sırada Katar Havayolları uçakların bir bölümünü yere indirmişti.

Karşı adım ise Airbus’tan geldi. Airbus Katar Havayolları’nın verdiği 50 adetlik Airbus A321neo siparişini iptal etmişti. Bir süredir Katar Havayolları’nın karşı adım atarak Boeing’e gitmesi bekleniyordu.

20 milyar dolarlık sipariş

Katar Havayolları, Boeing’in en yeni kargo uçağı 777-8’in lansman müşterisi oldu. 34 kesin 16 opsiyonlu toplam 50 adet sipariş için 20 milyar dolar’lık imzalar atıldı. Plana göre Boeing ilk teslimatı 2027’de yapacak.

Diğer taraftan 777X’in ilk yolcu modeli için de sipariş Emirates’ten gelmişti. Ancak programda aksamalar meydana gelmişti. Anlaşmaya göre Katar Havayolları, daha önce 777X ailesinin yolcu versiyonu için verdiği 60 siparişin 20’sini kargoya çevirdi.

737-9 için iyi niyet mektubu

Geniş gövdeli kargo uçağı anlaşmasının yanı sıra Boeing ile Katar Havayolları arasında 50 adetlik 737 MAX ailesinin 9 modeli için de iyi niyet mektubu imzalandı. Katar Havayolları bu uçakları A321neo’ların yerine almayı hedefliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala