Haberler

Jeff Bezos Hava ve Uzay Müzesi için 200 milyon dolar bağışladı

Amazon ve Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos’un Hava ve Uzay Müzesi’nde adının geçmesi için 200 milyon dolar verdiği iddia ediliyor.

Bezos, Blue Origin ile uzay alanına da girmişti.

Milyarder iş insanı geçen yıl temmuz ayında yalnızca kısa bir alt yörünge görevine gitmesine rağmen, Smithsonian Enstitüsü’nün Ulusal Hava ve Uzay Müzesi’ndeki çeşitli yerlerde adının gösterilmesini sağlayacak.

Jeff Bezos, sadece bir kez uzaya gitmesine rağmen Hava ve Uzay Müzesi’nin yeni bir bölümüne kendi adını vermek için 200 milyon dolar ödedi.

MarketWatch tarafından elde edilen anlaşmanın şartlarına göre; Amazon kurucusu, şimdiye kadarki en büyük bağışlardan biri olduğuna inanılan bağış nedeniyle, adını yeni Bezos Öğrenim Merkezi’nde ve müzenin çevresindeki diğer birçok yerde en az 50 yıl boyunca sergileyebilecek.

İsim hakları anlaşması, üyeleri arasında Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in de bulunduğu yönetim kurulu tarafından onaylandı.

130 milyon dolarlık Bezos Öğrenim Merkezi için planlar geçen yaz açıklanmıştı.

Şimdi, Washington DC’deki Ulusal Hava ve Uzay Müzesi’ni yenilemek için Bezos’tan 70 milyon dolar daha geleceği bildiriliyor.

Smithsonian’ın bir sözcüsü The New York Post’a Bezos’un isim hakları konusunda talepte bulunmadığını söyledi: “Bunların hepsi, bu büyüklükteki hayırseverlere hediye için yapılmış standart anlaşmalardır.”

Öğrenim merkezi, öğrencileri STEAM (bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik) alanlarında yenilik peşinde koşmaya ve kariyerlerini keşfetmeye teşvik eden programlar ve etkinlikler içerecek.

Blue Origin’den New Shepard, Temmuz 2021’de yörünge değil, yörünge altı bir uçuş gerçekleştirdi.

Yani; Bezos, yaklaşık 62 mil yükseklikte, uluslararası olarak kabul edilen uzay sınırına gitmiş oldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala