HaberlerHavalimanları

İstanbul Havalimanı’nın yeni restoranı açıldı

Usta Şef Ömür Akkor’un hazırladığı yemeklerle İstanbul Havalimanı’nın yeni restoranı  “The Oldest Cuisine in Anatolia” törenle açıldı. Dış hatlar terminalinde hizmet vermeye başlayan restoran, geleneksel tadların yanı sıra Anadolu’nun unutulmuş yemeklerini de yolculara sunmayı hedefliyor. 

BTA’nın Tadında Anadolu konsepti içinde yer alan restoran, şefliğin yanı sıra seyyah ve araştırmacı olan Ömür Akkor’un farklı bakışını da yemeklere yansıtıyor.

Açılış törenine İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İlker Haktankaçmaz, İGA İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu, Tum İçTur İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Dönmez, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkan Yardımcıları Franck Mereyde ve Serkan Kaptan ile BTA İcra Kurulu Başkanı Sadettin Cesur, şef Ömür Akkor, basın mensupları ve havalimanında görev yapan kamu kurumu temsilcileriyle davetliler katıldı.

Tadında Anadolu, Türkiye’nin her bölgesinden 600’ün üzerinde tarifi, geleneksel yöntemlerle çalışan üreticilerden aldığı malzemelerle aslına uygun şekilde misafirlerine sunuyor.    

BTA İcra Kurulu Başkanı Sadettin Cesur “Mutfağın arkeolojiyle, antropolojiyle, tarihle ilgisini kurarak bir kâşif gibi çalışan Ömür Akkor, son dönemde Türkiye’den çıkan en önemli şeflerden biri. Değerlerimiz ve amaçlarımızın uyuşması bu iş birliğini beraberinde getirdi. İstanbul Havalimanı’nda mutfağımızı ve kültürümüzü çok daha güçlü bir şekilde tüm dünyaya tanıtacağımız için mutluluk duyuyoruz” dedi.

Şef Ömür Akkor “Yemek bu topraklarda bin yıllardır kültürün en önemli taşıyıcılarından biri. İnsanlık tarihinin başlangıcına giden bir coğrafyada yaşıyoruz ve her gün yeni bilgiler ediniyoruz. Bu zengin tarihe ve yemeklere ait herhangi bir tarifi unuttuğunuzda kültüre ait çok önemli bir nüansı da kaybediyorsunuz. Dolayısıyla ben yaklaşık 25 yıldır Türkiye’yi karış karış gezerek, kazı çalışmalarına katılarak, okuyarak, dinleyerek, yazarak ve yaparak Anadolu’nun hikâyesini anlatmaya çalışıyorum. BTA ile yaptığımız iş birliği sayesinde İstanbul Havalimanı’nda Anadolu’nun yemek kültürünü tüm dünyaya daha iyi tanıtmak için çalışacağız” dedi.

Havalimanında Anadolu lezzetleri

Tadında Anadolu, İstanbul Havalimanı’nda dış hatlar gidişte pasaport kontrolü sonrasında 1700 metrekarelik alanda hizmet veriyor. Ocakbaşı, taş fırın, döner ve cağ kebabı, kahve ve geleneksel tatlıların yanı sıra mevsimsel olarak yenilenen ve her bölgeden aslına uygun yapılan tariflerden oluşan açık büfeyle misafirlerini karşılıyor. İzmir Adnan Menderes ve Ankara Esenboğa iç hatlarda da bulunan Tadında Anadolu, ABD merkezli Daily Meal tarafından dünyanın en iyi 30 havalimanı restoranı arasında gösterildi.

Anadolu mutfağının arkeoloğu

Uludağ Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun olan Akkor, halen Anadolu Üniversitesi “Kültürel Miras ve Turizm” bölümüne devam ediyor. Doğu Akdeniz Üniversitesi Gastronomi bölümünde “Anadolu Mutfak Tarihi”, “Osmanlı Mutfağı” ve “Türk Mutfağı” dersleri verdi. Bugüne kadar Anadolu ve Osmanlı mutfağını anlattığı 28 kitap yazdı. Kitapları 2012, 2015, 2016’da bu alanın tüm dünyada en önemli ödülü olan Gourmand Cookbook Ödülü’nü kazandı. Çok sayıda ülkede devlet başkanları ve davetlerde şef olarak görev yaptı. Anadolu’nun malzeme envanteri ve yemekleri için 25 yıldır Türkiye’yi ilçe ilçe gezerek 350 bin kilometre yol yaptı. Alacahöyük kazı evinde yedi yıl Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu ile beraber çalıştı. Son olarak Türkiye Gastronomi Atlası adlı kitabı Ketebe Yayınları’ndan çıktı. Bursa ve İstanbul’da yer alan Zennup 1844’ün kurucu ortaklarından ve mutfak şefi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala