İHA

Yeni ANKA envanterde

Faydalı taşıma kapasitesi 250 kilogramdan 350 kilograma çıkartılan, havada kalışı da 24 saatten 30 saate uzatılan Yeni Nesil ANKA, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmeye başlandı. Yeni İHA sistemi, bir önceki model ANKA-S üzerinden geliştirildi.

Savunmasanayist.com sitesinin özel haberine göre Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), şu ana kadar Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ikişer adet Yeni Nesil ANKA teslim etti.

TUSAŞ tesislerinde SavunmaSanayiST.com’un sorularını yanıtlayan TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, söz konusu yeni ANKA konfigürasyonu hakkında da bilgi verdi.

YENİ KANAT

Yeni Nesil ANKA’nın mevcut ANKA-S’den temel farkı, kanadının ve kanat profilinin değiştirilmiş olması. ANKA-S İHA 250 kilogram faydalı yük kapasitesine ve 24 saat havada kalış süresine sahipken; Yeni Nesil ANKA, 350 kilogram faydalı yük kapasitesine ve 30 saat havada kalış süresine sahip.

Şirket, Jandarma Genel Komutanlığı’na da yeni ANKA’nın teslimatlarını gerçekleştirmeyi planlamakta. ANKA’lar, dört adet Roketsan üretimi MAM-L Lazer Güdümlü Mühimmatı ile görev yapabiliyorlar. Söz konusu İHA’lar, uydudan haberleşme yeteneğine sahip.

TUNUS İÇİN TESLİMAT BAŞLIYOR

Geçtiğimiz aylarda ANKA, ihracat başarısına da imza atmıştı. Yapılan anlaşma ile Tunus’a toplam 3 adet ANKA-S ihracatı gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz günlerde ilk imal edilen ANKA-S görüntüsü paylaşılmıştı.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala