İHA

Avustralya’ya MQ-9B satışına onay çıktı

Bir süre önce Avustralya 12 adet MQ-9B tipi İHA alımı için ABD’ye başvurmuştu. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan ön onay çıktı.

Defense News’te yer alan habere göre anlaşma kapsamında 12 adet MQ-9B İHA’nın yanı sıra Avusturalya’ya hedefleme sistemi, GPS sistemi ve SAR radarı gibi bir çok ekipmanın da teslim edileceği bilgisi verildi.

ABD ve Avustralya arasında 12 adetlik İHA anlaşmasını maliyetinin ise 1.651 milyar dolar olduğu açıklandı.

ABD Kongresi’nin 30 iş günü içinde Bakanlığın kararına itiraz etmemesi durumunda, yönetim, satışın yapılmasına onay verilen ülke ile satış paketinin içeriği için görüşmelere başlıyor.

Bu görüşmelerin sonunda ABD, o ülkeye bir teklif mektubu sunuyor. Teklife olumlu yanıt aldığı takdirde de tedarik işlemi gerçekleştiriliyor.

GENERAL ATOMICS MQ-9B

General Atomics tarafından geliştirilen MQ-9B,ABD Hava Kuvvetleri’nin standart İHA sistemlerini başıhnra geliyor. İHA’da bir adet 900 hp (671 kW) gücünde turboprop Honeywell imalatı TPE331-10 motoru bulunuyor. Maksimum kalkış ağırlığı 5,670 kg olan MQ-9B, 2177 kg yük veya mühimmat taşıyabiliyor.

Saatte 482 km hıza çıkabilen MQ-9B, 1900 kilometre menzile sahip. 50 bin feet irtifaya kadar yükselebiliyor. Havada kalış süresi ise 14 saat.

Sistemin ABD dışındaki kullanıcıları Fransa, Hindistan (kiralık), İtalya, Hollanda, İspanya ve İngiltere.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. ABD Avustralya´ya okkali fiyat yapmis. 1.6 Milyar dolara biz onlara en az 100 tane ANKA satabilirdik, hem mühimmatlarida yari fiyatina olurdu. Iste ABDnin F35 problemini cikarmasinin bir sebebi de bu. Adamlar baskalariyla rekabet edemiyorlar. Zorla yüksek fiyata ürün satmak zorundalar yoksa hayat standartlarini koruyamayacaklar.
    Türkiyenin kamu diplomasisi cok zayir. Avustralya alim kararini duyurdugunun ertesi günü Türkiye Avustralyaya teklif göndermeli ve bunuda basina servis etmeliydi. Sessiz sedasiz amerika pazari kapatti. Bu konuda daha aktiv olmaliyiz diye düsünüyorum. Pazarlamamiz cok zayif. Hele NATO ülkelerine pazarlamamiz cok zayif. Bence bütün NATO ülkelerine mesela Portekize, Polanyaya, Ispanyaya coktan teklifler göndermeliydik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap