İHA

500 gramlık SAKA’yı DASAL seri üretecek

ASELSAN ile Altınay’ın ortak şirketi DASAL, toplam kalkış ağırlığı 500 gram olan yeni bir İHA sisteminin seri imalatına başlıyor. 25 dakika uçabilecek ve 2 kilometre menzile sahip olacak SAKA, milli haberleşme modemi, uçuş kontrolcüsü ve görüntü işleme birimi donanım, yazılım ve algoritmaları barındırıyor. 

ASELSAN’ın yayınladığı aBülten Haziran sayısında verilen bilgilere göre gelinen aşamada, özgün hava aracı platformu, itki sistemi ve uçuş kontrolcüsü donanım, yazılım ve algoritmaları barındıran 500 gramdan hafif hava aracı için entegrasyon çalışmaları tamamlanarak uçuş testleri başarıyla gerçekleştirildiği belirtildi..

Aviyonik sistemler tasarım ve üretim kabiliyeti bulunan ASELSAN, bu avantajını kullanarak alt sistemleri millileştirme çalışmalarını sürdürmekte olup özgün uçuş kontrolcü ile birlikte görüntü işleme birimini de millileştirerek dışa bağımlılığı azaltmayı ve ürün kabiliyetlerini daha hafif ve küçük platformlar ile doğrulamayı hedefliyor.

SÜRÜ KONSEPTİ İLE GÖREV YAPACAK

Sürü konseptine de uyarlanabilecek alt yapıya sahip yerli ve milli SAKA İHA’lar ile TSK’nın keşif ve gözet- leme faaliyetleri kapsamında operasyonel etkinliğinin arttırılması mümkün olacak.

SAKA’nın asgari 25 dakika uçuş süresi, 2 km haber- leşme menzili, ihtiyaca göre özelleştirilebilen yazılım altyapısı ve yerli, milli ve güvenli haberleşme sistemi ile yabancı menşeili emsal ürünlere üstünlük sağlan- ması planlanıyor.

SAKA İHA’ların seri üretiminde ASELSAN’ın çok ro-torlu drone alanındaki iştiraki olan DASAL Havacılık Teknolojileri firması ile birlikte çalışılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap