Havayolları

Yerde yatan uçaklar hastane olsun

Dr. Abdullah NERGİZ

İngiltere merkezli Caircraft adlı bir şirket, salgın sebebiyle yere çekilen ve kriz sonrasında büyük ihtimalle ıskartaya çıkarılacak uçakların, hastane olarak kullanılabileceğini belirterek çalışma başlattı. Caircraft bu iş için özellikle, Airbus A380 veya A340 gibi geniş gövdeli uçakların kullanılabileceğini belirtti.

Şirket yetkilileri, 7 ilâ 10 gün içerisinde tamamlanacak bir çalışmanın sonunda, bu gibi geniş gövdeli uçaklara 100-150 kadar yoğun bakım ünitesinin yerleştirilebileceğini söylüyor.

Olağan üstü şartlar, olağan üstü fikirleri de beraberinde getiriyor.

İngiltere merkezli Caircraft adlı bir şirket, salgın sebebiyle yere çekilen ve kriz sonrasında büyük ihtimalle ıskartaya çıkarılacak uçakların, hastane olarak kullanılabileceğini iddia etti.

Caircraft bu iş için özellikle, Airbus A380 veya A340 gibi geniş gövdeli uçakların kullanılabileceğini belirtti.

Şirket yetkilileri, 7 ilâ 10 gün içerisinde tamamlanacak bir çalışmanın sonunda, bu gibi geniş gövdeli uçaklara 100-150 kadar yoğun bakım ünitesinin yerleştirilebileceğini söylüyor.

DESTEK BEKLİYOR

Caircraft, projenin hızlı bir biçimde ilerleyebilmesi için İngiliz hükümetinden maddi destek ve kurumlar arası koordinasyon yardımı bekliyor.

Bu iş için ilk aşamada British Airways ve Virgin Atlantic’in uçaklarının da kullanılabileceği gelen haberler arasında.

Bir hastaneye dönüştürülecek uçaklar, daha sonraki dönemde yerde sabit bir biçimde kalacak.

Projeyi, hali hazırda bazı örnekleri bulunan uçan hastane konseptiyle karıştırmamak gerekiyor.

Caircraft bu fikriyle ilgili olarak İngiltere’nin yanı sıra ABD, Almanya, Kanada ve Malezya hükümetleriyle de temasa geçmiş durumda.

Bakalım bu sıra dışı proje gerçek olacak ve bir zamanlar gökleri fetheden dev tayyareler, ömürlerinin geri kalan kısmını insanlara yerde bir hastane olarak hizmet vererek mi geçirecek? (Havayolu 101)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala