Havayolları

THY’nin ilk çeyrek zararı 2 milyar 23 milyon TL

Corona virüsünün etkisiyle havacılık sektörü dip yaparken Türk Hava Yolları birinci çeyrekte 2 milyar 23 milyon TL gibi rekor bir zarar açıkladı. THY geçen yılın aynı çeyreğinde 1 milyar 250 milyon TL zarar bildirmişti.

THY ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Koronavirüsünün etkisiyle şubat ve mart aylarında yolcu sayısı ve geliri düşen THY‘nin ikinci çeyrekte daha büyük zarar etmesi bekleniyor.

THY’den son yapılan açıklamada iç hat uçuşlarının 4 Haziran’da dış hat seferlerinin ise 10 Haziran’da başlayacağı bildirilmişti.

THY artık kabin bagajı alınmayacağını ve iç hatlarda ikram olmayacağını da duyurdu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Büyük havayollarının ilk çeyrek bilançoları hemen her zaman zarar gösterir. Ancak bu yıl Corona’nın THY operasyonlarını ciddi olarak etkilemesi daha çok Mart ayında oluştu; Şubat az etkilendi. Bana göre bu açıklanan zarar kötünün iyisidir (belki de makyajlı bir ara bilançodur…). Şimdi bakalım 2. çeyrek nasıl bir zarar gösterecek? Bugünkünün 2 katı dahi çıkabilir. Tamam bu dönemde fazladan (yolcu uçaklarıyla olanlar da dahil) kargo uçuşları falan da yapıldı ama bunun brüt kârı nereye kadar kurtardı? Yerde yatan uçakların kiraları (operasyonel ve finansal kiralık olanların tamamı, yani 300 kadar uçağın kiraları…) ödenmeye devam etti… Yapmak zorunda oldukları: 1) Yabancı pilotların istisnalar dışındakilerin yollanması, 2) Yabancı ülkelerdeki ve Türkiye’deki “bankamatik” personelin acilen tasviye edilmesi (İktidar’ın hoşuna hiç gitmese de…) 3) Kira (operasyonel) süreci biten ya da bitmeye yakın uçakların iadesi 4) Eski, yaşlı ve özmal olmuş uçakların tamamen filo dışına alınması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı