Havayolları

THY’de uçulan gün kadar maaş

Türk Hava Yolları (THY), dün uçuş ekiplerine maaş ödemesi gerçekleştirdi. Maaş hesaplamasında uçulan saat değil, çalışılan yani uçuşa gidilen gün sayısı dikkate alındı.

Genellikle pilotlara 3 günlük mesainin döküldüğü nisan ayı planlamasında ödeme uçuş saatine bakılmadan 3 günlük ücret olarak banka hesaplarına yatırıldı. Geniş gövdeli yani Boeing 777 ile Airbus A330 uçaklarında görev yapan, ücretsiz izne ayrılmayan pilotlar ise nisan ayında 40-50 saat uçuş yaptı. 

Neredeyse aylık programın yarısı uçulmasına rağmen hesaplamada gün üzerinden gidilmesi, uçuş tazminatlarında düşüşe neden oldu.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Tamamen yanlış bir içerik. Uçanlar var, ucmayanlardan daha düşük maaş alan. 10-15- 20-25 saat ucan ikinci pilotlar, 5000 TL maaş aldilar çoğunlukla. 777’de ucanlarda ise durum farklı, o kadar saat tahliye uçuşlarında, kargo ucaklarinda bir suru kişiyle uç. Hic ucmayan adamlarla ayni maaşı al, bu da uçma riskine deger mi dedirtiyor? Hic uçmayan dar govde pilotlari 4800tl aldilar.

    1. kıymetli kardeşim, atlasta millet 4 ay maaş alamadı onura geldi yine alamıyor, onlar insan değil mi? onurairde şubat ve mart ayı uçulan 90-100 saatlerin bile ödemesi yapılmadı, yani şubat ayı dahil maaş alınmıyor( 2 kere şirket tarafından yapılan 2500 TL ve bir haftası kesilerek ödenen 3300 TL kısa çalışma ödeneği hariç ki o da her çalışandan çalıştığı dönem maaşından kesilip biriktirilen işsizlik fonundan ödeniyor devlet tarafından) Bu ülkede pilotlar birbirine sahip çıkmayıp sadece kendini düşündüğü sürece, HAVA İŞ KANUNU OLMADIĞI SÜRECE, sendikanın biri sarı sendika diğeri etkisiz eleman olduğu sürece, talpa ve pilvakın ise yine etkisiz eleman olduğu ve havacılık camiasının sadece tkdan oluştuğunu düşündüğü sürece(aslında talpa başkanını biraz beğeniyorum ama yetersiz aynı havasen eski başkanı çarkçı kaptan gibi değerli ama gerekeni yapamıyor, pilotların birlikte hareket etmelerini sağlayamıyor) bu ülkede tkda uçtuğun için mutlu ol…Yanlış anlaşılmasın şirketler para kazanmasın, patronlar batsın aman isyan edelim ASLA demiyorum! Bu onurlu mesleği icra eden her pilotun şerefli bir şekilde diğer tüm meslektaşlarına sahip çıkması gerektiğini, her pilotun( ve tabii ki kabin memurunun, dispeçin, teknisyenin vs. kendi camiaları içinde) eşit haklara sahip olması gerektiğini söylüyorum…

  2. Pilot maaşları niye bizi ilgilendiriyor? Anlamış değilim. Bize ne kimin cebine ne yatıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap