Havayolları

Sani Şener: “Geri dönüş 1-2 ayda olur, uzarsa yoksa dünya batar”

COVID-19 salgını en fazla havacılık sektörünü etkiledi. Uçuşlar durdu, havalimanları kapandı. Peki 30 ülkede 100 havalimanında yer alan TAV Havalimanları salgını nasıl yönetiyor? İşçi çıkarılacak mı? Salgın gelecekte neleri değiştirecek?

TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Habertürk TV’nin havacılık ve turizm programı Airport’ta Güntay Şimşek’in konuğu oldu. Güntay Şimşek’e koronavirüs salgını süresince nasıl önlemler alındığını anlatan Şener, 35 bin çalışana sahip olduklarını, koronavirüs testi pozitif çıkan kişi sayısının 9 olduğunu bildirdi. Bunlardan 2’sinin Paris Orly, birinin New York JFK, 6’sının da Türkiye’de bulunduğunu söyleyen Şener, 4 çalışanın tedavi edilerek taburcu olduğunu açıkladı.

HAVALİMANI KAYBI 46 MİLYAR DOLAR

Koronavirüs salgınından en etkilenen sektörlerin başında havalimanlarının geldiğini bildiren TAV CEO’su Şener, bu konuda çok sıkıntıda olduklarını söyledi. Uluslararası kurumların raporlarını okuduğunu belirten Şener, “Çok ciddi raporlar ve şöyle rakamlar var: Eğer bu kriz V şeklinde dönerse, yani 15 Mayıs’ta az da olsa yolculu uçuşlar başlarsa, havayolları 401 milyon yolcu kaybediyor. Bunun karşılığı da 88 milyar dolarlık gelir kaybı yaşıyorlar. Eğer yolculu uçuşlar 30 Haziran’da başlarsa yolcu kaybı 500 milyonu aşıyor ve 106 milyar dolar kaybediyor, sadece havayolları. Havalimanlarının kaybı ise 46 milyar dolara ulaşıyor” diye konuştu.

GERİ DÖNÜŞ 1-2 AYDA OLUR

Havalimanları kapalı olduğu için gelirlerin hemen hemen sıfır olduğunu bildiren Sani Şener, ancak giderlerin hemen hemen yerinde durduğunu, bunun yüzde 50’sini personelin oluşturduğunu söyledi. Çok ciddi oranda gider kısıcı önlemler aldıklarını belirten Şener, öncelikle işçi çıkarmaktan yana olmadıklarını bildirdi. 2000 yılından bu yana çok ciddi krizler yaşadıklarının altını çizen Şener, geri dönüşün hızlı şekilde 1-2 ayda olacağına inandığını, çünkü insanların uçmak zorunda olduğunu belirtti.

Kısa Çalışma Ödeneği’nin çok faydasını gördüklerini bildiren Sani Şener, “Biz ne yaptık. 30 günlük açıklamalar yapıyoruz. Nisan ayı için çalışanlarımıza dedik ki; 10 günü Kısa Çalışma Ödeneği’nden alın, 20 günü biz ödeyeceğiz. Sanırım mayıs için de böyle devam eder. Zaten mayıs sonunda işlerin açılacağına inanıyoruz.”

GELECEK NASIL ŞEKİLLENECEK?

Koronavirüs salgınının dünyada büyük değişime yol açacağına, mesleklerde de önemli farklılıklar olacağını ifade eden TAV CEO’su Şener, havalimanlarına yansıması ile ilgili şunlar söyledi:

“Yine insanlar uçacak. Dijital teknolojiler daha fazla kullanılacak. Biz de geleceği iyi bir şekilde tahmin etmeye çalışıyoruz. Dijitalizasyonun, yapay zekânın havalimanlarında daha fazla kullanılacağına inanıyorum. Gelecekte insanla yapay zekâyı birlikte çalıştırabilmek çok önemli olacak.”

Kazakistan Almatı Havalimanı’nı aldıklarını ve bugün, yarın son açıklamanın yapılacağını bildiren Şener, bu meydanla ilgili hedeflerini şöyle anlattı: “Almatı, Yeni İpek Yolu’nun başlangıç noktalarından biri. Biz burayı hava kargoda HUB yapmak istiyoruz.” (Haber.aero)

İşte TAV CEO’su Sani Şener’in Airport Programı’nda Güntay Şimşek’e anlattıkları:

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap