Havayolları

Pegasus’a 200 milyon dolarlık katkı

Pegasus, geçen yıl şirketin elde ettiği yaklaşık 200 milyon dolarlık kârı dağıtmama kararı aldı. Bu adımla birlikte kâr şirket içinde ek finansman haline geldi. Gelişmeleri Bloomberg HT’ye değerlendiren Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Nane, taze nakit ihtiyaçlarını şekilde çözdüklerine dikkat çekti.

Havacılık sektöründe pandemi etkilerini değerlendiren Mehmet Nane nakit çıktısını azaltan, girdiyi artıran tedbirler aldıklarını söyledi. Nane konuya ilişkin olarak “bu 2.5 aylık süreçte satış olmadığı için şirkete nakit akımı yoktu ama giderlerimiz vardı. Bizim ödeme dengesini iyi yönetmemiz gerekiyordu. İkincisi taze nakit ihtiyacımız olabiliyordu. Bu süreçte biz 7 tane uçak aldık, bunu da banka kredisiyle yapmak durumunda kalıyorsunuz. Sektör olarak nakit çıktısını azaltıcı, nakit girdisini artırıcı tedbirler aldık. Nitekim Nisan ayında açıklama istikrar kalkanı projesi de bu amaca yönelikti. Tüm sektör olarak süreç bu şekilde yönetildi.” yorumunu yaptı.

Özkaynak açısından karın yüzde 100’ünün şirkette kalmasının sağladıklarını belirten Nane “20 Nisan’da genel kurulu uzun yaptık, alınan kararla hissedarlarımız bir önceki yılın karının yüzde 100’ünün dağıtılmadan şirkette kalmasını, özkaynakların güçlenmesi açısından net varlıklara eklenmesini istediler. Bu sayede biz özkaynaklarımızı 200 milyon dolar kadar takviyelemiş olduk. Bu da nakit çıktısını engelleyici tedbir oldu” ifadelerini kullandı.

Pandeminin şirketler ve sektörler açısından farklı ülkelerde farklı etkileri olacağını söyleyen Nane “ülke olarak, havacılık olarak gelecek yıl 2019 normallerine döneceğimizi öngörüyoruz” diye konuştu.

Pandemi döneminde önlerini tam göremedikleri için yılbaşında yaptıkları öngörülerini geri çektiklerini kaydeden Nane “Sağlıklı bilgi altyapısı oluşmadığı için henüz öngörülerimizi maalesef yenileyemiyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap