Havayolları

Pegasus 1 Ağustos’tan sonraki uçuşlar için iade yapacak

Mart ayından bu yana havayollarının başındaki en büyük sorun, iptal edilen, yolcuların uçmaktan vaz geçtiği uçuşların biletlerinin ücret iadeleri. Milyarca dolarlık ek yük havayollarının sırtında. Bu konuda Türk Hava Yolları, Pegasus veya SunExpress’i bağlayan konu ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHMG) alacağı karar. 

Bu gelişmeler yaşanırken Pegasus, güncel bilet iadesi sürecine ilişkin yeni bilgileri TÜRSAB Havayolu Biletleme & IATA İhtisas Başkanlığı acentalar ile paylaştı. Pegasus Havayolları, seyahat başlangıç tarihi 1 Ağustos 2020 ve sonrasındaki uçuşlar için düzenlenen biletlerdeki iade sürecini pandemi öncesindeki düzene getirdiğini açıkladı:

1 AĞUSTOS VE SONRASINDA

“Değerli Üyelerimiz;

Pegasus Hava Yolları’na ait güncel bilet iadesi sürecine ilişkin duyurudur;

1-) Pegasus Hava Yolları, seyahat başlangıç tarihi 1 Ağustos 2020 ve sonrasındaki uçuşlar için düzenlenen biletlerdeki iade sürecini pandemi öncesindeki düzene getirmiştir.

2-) 28 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla MCO ve fatura hesaplarında bekletilen tüm iadeler yapılmış olup, bu ödeme yöntemlerindeki iade süreçleri pandemi öncesindeki sürecine çevrilmiştir.

3-) 5 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla iptal edilmiş olan biletlerin iadeleri, ödeme yapılan yöntemden ve uçuş ayından bağımsız olarak gerçekleştirilmiştir.

4-) 1 Ağustos ve öncesi tarihli dış hat seferleri için karşılıklı ülke kısıtlamaları takip edilmekte ve yine ülkeler bazında iade süreçleri başlatırılarak ve fazlandırılmış şekilde planlaması yapılmıştır. İlk faz iadeleri 28 Temmuz ve 19 Ağustos 2020 tarihlerinde yapılmış olup, diğer aylar için de planlama süreci devam etmektedir.

5-) Mevcut pandemi döneminde, uçuş belirsizliklerinin devam etmesi nedeni ile, 27 Ağustos – 31 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacak yeni rezervasyonlarda, bilet değişikliği işlemleri için “değişiklik cezası” alınmayacaktır.

Bu konu ile ilgili Pegasus Hava Yolları tarafından paylaşılan açıklama aşağıdaki şekildedir;

– Kapsam: Uçuşu gerçekleştirilmiş tüm iç, dış hatlar ve Kıbrıs tarifeli seferler için, yapılacak değişiklik işlemlerinde ceza ücreti alınmayacaktır.

İç hat ve Dış hat bağlantılı seferler ile birlikte open bilet değişiklikleri için de uygulama geçerlidir. Değişen uçuş ile fiyat farkı varsa sadece fiyat farkı tahsil edilecektir. Codeshare uçuşlar kapsam dışındadır.

Satış Tarih Aralığı: 27 Ağustos – 31 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacak olan biletlemelerde geçerlidir.

Uçuş Tarih Aralığı: 27 Ağustos 2020 tarihi itibariyle satışa açık olan tüm tarifeli uçuşlarımızda geçerlidir.

İşlem geçerliliği: Uçuşa 2 saat kalana kadar ceza ücreti ödenmeden değişiklik yapılabilir.

İade: İade kurallarımız kapsam dışında olup Havayolunun mevcut kuralları geçerlidir.

Tüm üyelerimize saygıyla duyurulur.

TÜRSAB Havayolu Biletleme & IATA İhtisas Başkanlığı”

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap