Havayolları

Pakistan’ın Türkiye hamlesi

Bir çok ülke tarafından uçuşları yasaklanan Pakistan Havayolları bu sorunu aşmak için Türkiye üzerinden aktarma yapmayı hedefliyor. Ancak bu adım yanında ciddi havayolu-havalimanı çekişmesi getiriyor…

Pakistan Havayolları için kara günler Lahor’da meydana gelen kaza ile başladı. A320 tipi yolcu uçağı önce gövde üzerine inmiş, arkasından pas geçip ikinci denemesini yapmaya çalışırken yerleşim birimi üzerine düşmüştü.

Kaza sonrasında yapılan incelemede pilotlar konusunda soru işaretleri ortaya çıkmıştı. Bir çok Pakistan Havayolları pilotunun sınavlara başkasını soktuğu, gerekli yenileme işlemlerinin yapılmadığı hatta bir bölümünün lisanslarının da ‘sahte’ olduğu tespit edildi.

Bu gelişmeler sonrasında Avrupa Birliği, ABD hava sahasını Pakistan Havayolları’na kapattı. Pandemi döneminde zaten zorlanan şirket bir de uçuş emniyeti konusunda sorunlarla boğuşmaya başladı.

TÜRKİYE’DEN UÇURMAK İSTİYOR

Dünyanın bir çok yerinde yaşayan Pakistanlıların ülkelerine rahatça gidip gelebilmeleri için havayolu çok önemli. Bu konuda Pakistan önce Türk Hava Yolları’nın kapısını çaldı. Önerisi, Pakistan Havayolları’nın yolcularını İstanbul’a getirmesi ve buradan dağıtımın THY ile yapılmasıydı.

THY hesap kitap yaptı. Filonun önemli bir bölümü yerdeydi. İstanbul Havalimanı üzerinden yolcuları ancak kendisinin taşıyabileceği bilgisini Pakistan Havayolları’na iletti. Bu durum Pakistan Havayolları tarafından memnuniyetsizlikle karşılandı.

Bu gelişmeler üzerine Pakistan Havayolları Pegasus Havayolları ile temasa geçti. Pegasus, bu adıma okey verdi. Alınacak uçuş izni ile Pakistan Havayolları farklı noktalardan Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelecek, buradan aktarma ile yolcular farklı noktalara uçurulacaktı.

İZİN ÇIKMADI

Pakistan Havayolları’nın Sabiha Gökçen uçuş izni Ankara’ya takıldı. Ulaştırma Bakanlığı, pandemi öncesinde ocak ayında hazırladığı pist kapasitesi öne sürülerek Sabiha Gökçen Havalimanı’na ek uçuş izni verilmemesi yazısını öne sürdü. Koronavirüs’te uçuşların durma seviyesine gelmesinin, havayolu filolarının büyük kısmı yerde yatarken bu karar soru işareti oluşturdu.

Şimdi Pakistan Havayolları konuyu yukarıya taşıyor. Pakistan Başbakanı İmran Han bu konuda talebi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletmesi bekleniyor.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yukarıdaki yazıda bir belirsizlik var: Pakistan (herhalde ağırlıklı olarak ya da tek başına) PIA THY ile code-share mi yapmak istemiş. Yani PIA’in IST’a taşıyacağı olcular bir TK seferi ile ancak PIA uçuş numarası ile mi Avrupa’ya, Amerika’ya taşınmak istenmiş Pakistanlı’lar tarafından? Code-share söz konusu olmasa bu operasyon PIA sefer numarası (Pakistan-IST arasında) + TK sefer numarası (IST – Avrupa/Kuzey Amerika arası) ile pekala yapılır ancak bilet fiyatları Code-share sistemine göre haliyle daha pahalı olurdu…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala