Havayolları

Irak 5 adet A220 alacak

Irak Havayolları, Airbus’a sipariş verdiği A220-300 serisi uçaklardan ilkini teslim aldı. Kanada’da Montreal’daki fabrikada teslim edilen uçaklar, 12’si business 120’si de ekonomi toplam 132 koltuğa sahip.

Bağdat merkezli uçan Irak Havayolları, 2008 yılında Kanadalı imalatçı Bombardier şirketine 10 adet CRJ900 serisi bölgesel uçak siparişi vermişti. Aynı zamanda havayolu o dönem CSeries olarak adlandırılan yeni nesil bölgesel uçak alımı için de sipariş ön anlaşması yapmıştı.

Ancak Kanadalı Bombardier, ekonomik krize girmesinin ardından CRJ serisini Japon Mitsibushi’ye,  CSeries ise Avrupalı Airbus tarafından satın almıştı. CSeries, A220 adını almıştı. Satışın ardından Irak Havayolları ile Airbus tekrar masaya oturmuş ve şirketin ön satış anlaşması 5 adetlik kesin siparişe çevrilmişti. İşte bu anlaşmanın ilk uçağı teslim edildi.

Pratt & Whitney imalatı PW1500G motorlarına sahip uçak, düşük operasyon maliyetleri ile hem bölgesel seferler hem de 4-5 saatlik, yolcu kapasitesi düşük hatlarda da kullanılabiliyor.

Irak yasak listesinde

Irak Havayolları, halen Avrupa Komisyonunu’nun kırmızı listesinde yer alıyor. Ancak Komisyon, Irak Hava Yolları’nın, diğer havayollarından wet lease olarak adlandırılan ekipleriyle birlikte uçak kiralaması durumunda izin veriyor. İngiliz havacılık otoritesi CAA de Brexit sonrasında Irak Havayolları’nı kırmızı listeye almıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala