Havayolları

IATA’nın ilk Travel Pass uygulamasını Singapur Havayolları başlatıyor

Singapur Hava Yolları, 15-28 Mart 2021 tarihleri arasında Singapur’dan Londra’ya seyahat eden yolculardan başlayarak, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) dijital sağlık doğrulaması için Travel Pass mobil uygulamasını kullanacak dünyadaki ilk hava yolu olacak.

Bu, SIA’nın IATA Travel Pass çerçevesine dayanan dijital sağlık doğrulama denemelerinin ikinci aşamasını işaret ediyor.

Apple’ın iOS işletim sistemini kullanan yolcular, IATA Travel Pass uygulamasını indirmeye ve profil fotoğrafları ile pasaport bilgilerini içeren bir dijital kimlik oluşturmaya davet edilecekler. Uçuş bilgilerini de ayrıca uygulamaya ekleyebilecekler.

Uçuş öncesi Covid-19 testlerini özel bir online portal aracılığıyla Singapur’daki anlaşmalı yedi klinikten birinden randevu alabilir, uygulamadaki dijital kimlik ve uçuş bilgilerini kullanarak kliniğe kayıt olabilir, test sonuçlarını ve uçmak için onay durumunu doğrudan uygulama üzerinde görüntüleyebilirler. IATA’nın Timatic kaydı, Covid-19 testi ve giriş gereksinimleri hakkında tüm arka bilgileri sağlayacaktır.

Bu yolcular, uçuş öncesinde Changi Havalimanı’ndaki check-in personeline mobil uygulamasındaki onaylanmış durumlarını gösterecektir. Mevcut yasal gereklilikler doğrultusunda, Covid-19 testini yaptıkları klinik tarafından verilen sağlık sertifikalarının fiziksel bir kopyasını da yanlarında getirmeleri gerekecektir.

Uygulamayı kullanan katılımcılar daha hızlı ve sorunsuz bir check-in işlemini gerçekleştirecek. Veriler herhangi bir merkezi veri tabanında değil, cep telefonunda yerel olarak saklandığından, katılımcılar kişisel bilgilerinin nasıl paylaşılacağı üzerinde tam kontrole sahip olacaklardır. Sağlık verilerinin hassas yapısı göz önüne alındığından bu durum kritik önem taşımaktadır.

Pilot uygulama başarılı olursa, yine IATA’nın Travel Pass uygulamasını kullanarak 2021 ortalarından itibaren tüm dijital sağlık doğrulama sürecinin SingaporeAir mobil uygulamasına entegrasyonunun yolunu açacak.

SIA, bu denemelerin kolaylaştırılması ve müşterileri için sorunsuz bir seyahat deneyiminin nihai iyileştirilmesi için Singapur’daki ve dünyanın dört bir yanındaki ortaklarıyla yakın çalışmaya devam edecektir.

Singapur Hava Yolları Pazarlama Planlama Müdür Yardımcısı JoAnn Tan şunları söyledi: “Denemelerin ilk aşaması, gelecekte SIA’nın Covid-19 test sonuçlarının ve aşı durumları dahil olmak üzere yolcuların sağlık durumlarının doğrulanması için güvenli ve uygun bir endüstri standardına doğru ilerlemesini desteklemeye yardımcı oldu. 

Bu bize, ikinci aşamada, SIA’nın mobil uygulamasına nihai entegrasyon için doğrulama sürecini daha da kolaylaştırabileceğimize dair güven veriyor. Bu, yeni normalde müşterilerimiz için sorunsuz bir dijital çözüm sağlamaya yardımcı olacak ve daha sorunsuz bir seyahat deneyimi sunmaya yardımcı olacaktır.”

IATA’nın Havalimanı, Yolcu, Kargo ve Güvenlik Müdür Yardımcısı Nick Careen şunları söyledi: “IATA Travel Pass’ın ilk tam dağıtımı için Singapur Hava Yolları ile ortaklığımız, dünyanın yeniden uçmasına yardımcı olacak. Kısa vadede, yolcuların seyahat sağlığı kimlik bilgilerini güvenli ve emniyetli bir şekilde yönetmeleri için bir çözümdür. Uzun vadede, IATA Travel Pass’ın dijital kimlik unsurları, Singapur Hava Yolları yolcularını temassız ve daha rahat bir seyahat deneyimi için sıranın önüne yerleştirecektir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala