HaberlerHavayolları

Emirates’e İstanbul için A380 izni çıktı

Dubai merkezli Emirates Havayolları, 1 Ekim’den itibaren İGA tarafından işletilen İstanbul Havalimanı’na Airbus A380 tipi dünyanın en büyük yolcu uçağı ile uçacak. İki katlı yolcu uçağı, Dubai ve İstanbul arasında 517 koltuk kapasitesi ile sefer gerçekleştirecek.

Emirates, İstanbul Havalimanı’nın açılmasının ardından filosundaki en büyük yolcu uçağı olan A380 ile sefer gerçekleştirmek üzere başvuru yapmıştı. Atatürk Havalimanı, DHMİ’nin yayınladığı NOTAM ile tarifeli A380 operasyonuna açık değildi.

Emirates’e A380 için uzun bir süre izin verilmemişti. Sonunda izin iki ülke ilişkilerinin tekrar yumuşamaya başlaması ile çıktı. 

Emirates, A380 uçağını günlük EK123/124 seferini gerçekleştirmek için kullanacak. EK123 sefer sayılı uçuş yerel saat ile Dubai’den 10:45’te kalkacak ve 14:25’te İstanbul’a iniş yapacak. EK124 sefer sayılı dönüş uçuşu ise 16:25’te İstanbul’dan kalkarak 21:50’de Dubai’ye varacak.

 

777’DEN 150 KOLTUK DAHA FAZLA

Üç sınıflı A380’i kullanıma sokan Emirates, First Class’ta 14 özel süit, Business Class’ta yatağa dönüşebilen koltukların yer aldığı 76 mini ünite ve Ekonomi Sınıfı’nda ise 427 ekstra mesafeli koltuklarla birlikte toplam 517 koltuk sunacak. Bu mevcut Boeing 777-300ER ile karşılaştırıldığında her uçuşta 150 yolcu daha fazla kapasite sağlayacak.

DUŞLU UÇAK

First Class yolcuları Emirates’in özel süitlerinin ve imza niteliğindeki uçak içi Duş Spa’nın keyfini çıkarırken, First ve Business Class yolcuları da üst kattaki ünlü Uçak İçi Dinlenme Salonunda dinlenebilecekler. Tüm sınıflardaki yolcular aileleri ve arkadaşları ile irtibatta kalmak için ücretsiz kablosuz internetten, sektördeki en büyük koltuk arkası ekranlardan ve Emirates’in halihazırda 4500’den fazla kanal içeren ve birden fazla ödüle sahip “ice” uçak içi eğlence hizmetlerinden faydalanabilecekler.

“ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞI”

Emirates Ticari İşler Direktörü Adnan Kazım konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Halihazırda A380 ile hizmet verdiğimiz diğer çok sayıda büyük şehirle birlikte, İstanbul’a da nihayet amiral gemimizi getirdiğimiz için heyecanlıyız. Emirates’in 34 yıl önce Türkiye seferlerine başladığından beri, 23.000’den fazla uçuşta altı milyon yolcuyu taşıdık. A380 seferlerinin Türkiye’de başlaması Emirates için çok önemli bir kilometre taşıdır ve bunu gerçeğe dönüştürme konusunda bizden desteklerini esirgemeyen tüm iş ortaklarımıza ve paydaşlarımıza teşekkür etmek istiyoruz.”

İGA İstanbul Havalimanı Havacılık Geliştirme Direktörü Majid Khan,“6 Nisan 2019 tarihinde İstanbul Havalimanındaki yeni “evimize” taşınmamızdan bu yana Emirates A380’nin gelişi bizim için başka bir dönüm noktası. Dünyanın en büyük A380 operatörü olan Emirates’in, İstanbul Havalimanı ve Türkiye’nin ilk A380 operasyonu olacak Dubai – İstanbul seferlerine başlayacak olmasından ötürü gururluyum.

Bu operasyon, iki ulus arasındaki trafiği artırmamıza yardımcı olacak. Covid-19 salgını sonrası dönemde ise Emirates’in geniş ağından, şu anda İstanbul Havalimanı’ndan hizmet verilmeyen veya yetersiz hizmet verilen destinasyonlardan İstanbul ve Türkiye’ye daha fazla iç turizm getirecek. Emirates ile iyi ilişkilerimizi daha da geliştirmeyi dört gözle bekliyor ve Emirates A380’i İstanbul Havalimanı’nda ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Çift katlı A380 dünyada hizmet veren en büyük ticari uçak olup ferah ve sessiz kabinleriyle tüm dünyadaki yolcular arasında olağanüstü bir popülariteye sahiptir. Emirates halihazırda filosundaki 118 uçakla dünyanın en büyük A380 işletmecisi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı