Havayolları

“Davanın bitmesini bekleyen herkese tazminat ödeyeceğim”

Havacılık sektörüne adını Borajet’i satın alarak duyuran SBK Holding Kurucu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz, çalışanların tazminatlarının ne zaman ödeneceği konusunda açıklama yaptı. HavaSosyalMedya Özel Instagram yayınında Burak Özdemir’in canlı yayın konuğu olan Sezgin Baran Korkmaz, “Davanın bitmesini bekleyen herkese tazminat ödeyeceğim” dedi.

Borajet’i nasıl aldıklarını anlatan Korkmaz, “Borajet geldi bize, 10 tane uçağı var. Yıllık 150 milyon dolar ciro yapıyor. 2017 hedefi 250 milyon dolar ciro. Şirketin de 42 milyon dolar borcu var ve gayet ödenebilir bir borç. Bugüne kadar aldığım hiç bir şirket kapanmamıştır. Bu şirketi satan bir bilim adamı ve yanlış bir yatırım yapmış dedik ve Borajet’i satın aldık. 

Lisansın yenilenmesine 10 gün vardı ve bir denetim yapma şansı yok denmişti. 42 milyon dolar resmi borcu vardı ve ayrıca karşı taraf bize eğer herhangi bir sorun çıkarsa olası tüm farkları ödeyeceğiz dedi. 

HACİZLER GELMEYE BAŞLADI

Ardından işe başladık. Biz çalışanların maaşlarını ve harcırahlarının hepsini ödedik. İşe başladık ancak bize hacizler gelmeye başladı. Sorduk nedenini, finans departmanı da önceden gelen faturaları işlemediklerini çünkü çok borç olduğunu ve işlerlerse şirketin iflasa gideceği için beklettiklerini söyledi. 

Biz de hadi sahibine ulaşım bu borçların dedik ama sahibi şirketi sattığı günden beri kayıp. Ne yapabiliriz dedik? 10-15 milyon dolarlık bir borç ise tamam kabul edelim ödeyelim gitsin dedik ama bir baktık meğerse borç 100 milyon dolar. Dava açtık, şirketin 2015 yılında teknik olarak iflas ettiğini söyledik ve davanın bitmesini bekliyoruz. 

“BEN TAZMİNATLARI VERECEĞİM”

Sonuç ne olursa olsun, ben Borajet’in çalışanlarının tazminatlarını vereceğim. Herkes bana kızdı, ama benlik bir durum değildi. Bu süreçte neden vermedim? Çünkü biz kalkıp bunu ödersek, bu süren davada ben suçluyum gibi bir durum çıkacak ortaya, onun için bekliyoruz. Ben buradan söylüyorum, toplam 4 milyon dolarlık bir tazminat var, bu süreçte bana güvenen ve davanın bitmesini bekleyen herkesin tazminatını ben ödeyeceğim.

Havacılık sektörü gerçekten zor, bize göre değil. Borajet’in iflas sonrası kapanmasının ardından, daha önce satışı yapılan 12.000 kişinin biletini iade ettik veya Türk Hava Yolları ile uçmalarını sağladık. Türk Hava Yolları’na 4.5 milyon dolar para ödedik bu uçuşlar için. Hangi batan havayolu şirketi bunu yapar? Sosyal medyada bize olumsuz yorum yapanlar oldu, üzücü bunlar.

RÖPORTAJIN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap