Havayolları

Avrupa merkezli havayollarının durumu kötü

Korona krizinde birçok havayolu şirketi zarar etti. Seyahat kısıtlamalarının en çok vurduğu sektörde on binlerce çalışan işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Peki Avrupa’daki  hangi şirket ne kadar zarar etti?

1- Lufthansa: Alman devletinin yardımı bile yetmedi…

Alman havayolu firması Lufthansa’nın CEO’su Carsten Spohr, Lufthansa’nın likidite rezervlerinden her saat “yaklaşık 1 milyon euro” kaybettiğini söylemişti.

pastedGraphic.png

Alman havayolu şirketi Lufthansa salgın nedeniyle 2020’nin ilk yarısında yaklaşık üç milyar euro zarar etti. Yetkililer şirkette tam zamanlı sözleşmeyle çalışan yaklaşık 22 bin personel fazlası olduğu görüşünde. Lufthansa CEO’su Carsten Spohr şirketin uzun vadede küçülmeye gitmesi gerektiğini belirtiyor. Yaklaşık 760 uçaklı filodan 100 uçağın çıkarılması planlanıyor.

2- Ryanair personelinin ciddi fedakarlık yapmasıyla ayakta kalabildi

pastedGraphic_1.png

Avrupa’da sivil hava taşımacılığı lideri Ryanair nisan ve haziran aylarında geçen senenin aynı zaman dilimine göre yüzde 95 oranında ciro kaybı yaşadı. Her ne kadar korona krizi İrlandalı şirketi kuruluşundan bu yana ilk kez net bir kayıpla karşı karşıya bıraksa da, şirketin 1,85 milyar euroluk zararı sektörün diğer şirketlerinin kayıplarına göre düşük bir seviyede.

3- International Airlines Group-  (IAG)- British Airways ve Iberia