Havayolları

Ascension Adası’ndan Türkiye’ye ilk uçuş

İngiltere’ye ait olan ve Atlantik Okyanusu’ndaki Ascension Adası’na Türkiye’den ilk sefer gerçekleştirildi. İngiliz Titan Havayolları’na ait Boeing 757 tipi yolcu uçağı, adadaki pistin tamiratını gerçekleştirecek Türk inşaat şirketinin çalışanlarını İstanbul Havalimanı’ndan Ascension’a özel uçuşla taşıdı.

Böylelikle Türkiye ile Ascension Adası ile Türkiye arasında ilk uçuş gerçekleştirilmiş oldu. Türkiye operasyonu Fly Service tarafından yapılan Titan Air ile yeni bir bağlantı daha oluşturduklarını söyleyen şirketi CEO’su Gökhan Sarıgöl, “Bu özel uçuş ile Atlantik Okyanusu ortasından Brezilya ile Afrika kıtası arasında yer alan ada ile Türkiye arasında Boeing 757 ile uçuş gerçekleştirdik. Uçuş, İstanbul-Dakar-Ascension rotasını izleyecek” dedi.

Büyüklüğü 88 kilometre kare olan adada, Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait bir üs bulunuyor. Bu üs hem İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri hem de Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından kullanılıyor. Volkanik bir ada olan Ascension, 1800’lü yıllarda yeşillendirilerek yağmur ormanı haline getirilmişti.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir Türk şirketi, adadaki havaalanının pistlerini yapacakmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap