Havalimanları

Kayseri Havalimanı’nın yolcu kapasitesi 8 milyon’a çıkıyor

Türkiye’nin hızlı büyüyen havalimanlarından olan Kayseri, yeni terminale kavuşuyor. Temeli bugün atılan terminalbinası, 5 köprüsü ile yıllık yolcu kapasitesini 8 milyon yolcu/yıl’a çıkartacak. Yeni terminal binası temel atma töreni, bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin’in katılımı ile gerçekleştirildi.

Bakan Karaismailoğlu törende yaptığı açıklamada, “Kayseri’de havayolu ulaşımına olan talep artışını takip ediyoruz. Kayseri’de 2003 yılında 3 bin 197 olan uçuş trafiği 2019 yılında 15 binin üzerine çıktı. 325 bin olan yolcu sayısı ise 2 milyon 326 bini aştı. 2003 yılında bu yana uçuş trafiğinde 4 kat yolcu sayısında ise 6 kat artış yakalandı. Bu artışlar nedeniyle yeni bir iç hatlar terminali yapılması ihtiyacı doğdu” dedi.

HAVA KUVVETLERİ 250 BİN METRE KARE ARAZİ VERDİ

Erkilet Havalimanı yeni terminal binası için Türk Hava Kuvvetleri 250 bin metre karelik araziyi DHMİ’ye verdi. Böylelikle modern terminal binası için temel atılmış oldu.

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Kayserililere yakışır bir terminalin temelini atmak için bugün burada toplandık. Mevcut iç ve dış hat terminal binalarını da birleştirip restore ettikten sonra daha büyük bir dış hatlar terminal binasına dönüştüreceğiz. Böylece Kayseri yıllık 8 milyon yolcu kapasitesine sahip yenilenmiş bir havalimanına sahip olacak. 11 bin metrekare olan terminal binası 37 bin 190 metrekare olacak.

Apron alanı 43 bin metrekareden 89 bin 500 metrekareye yükselecek. Uçak park alanı kapasitesi ise 9 uçaktan 15 uçağa çıkarılacak. 5 adet yolcu köprüsü olacak. Check in bankosu sayısı iç hatlarda 16’dan 30’a, dış hatlardan 12’den 16’ya yükselecek. Araç otopark kapasitesi ise 480’den 1141’e çıkarılacak. Yeni terminalimiz ile Kayserili vatandaşlarımız çok daha rahat ve iyi koşullarda seyahat edebilecek” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap