Havalimanları

İstanbul Havalimanı’nın 3. Pisti açılıyor

İstanbul Havalimanı’nın 3 bin metre uzunluğundaki üçüncü pisti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete giriyor. Tören sırasında Cumhurbaşkanı’nın vereceği talimat ile üç pistten üç THY uçağı aynı anda havalanacak.

Planlanan program ise şöyle: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-92 tipi helikopter ile yeni yapılan Devlet Konuk Evi’nin önüne inecek. Üçüncü pist ile birlikte İstanbul Havalimanı’nın batı tarafında yer alan Devlet Konuk Evi ve terminal önündeki cami de açılacak.

AYNI ANDA UÇAKLAR HAVALANACAK

İstanbul Havalimanı’nın iki pistine ek olarak açılacak üçüncü pist ile aynı anda 3 uçak havalanabilecek. Türk Hava Yolları’na ait üç yolcu uçağı tören sırasında havalanacak. Bu uçaklar TK1453, TK1923 ve TK2023 çağrı aldıra sahip olacak. Kalkış izni Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilecek.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bilgilendirme amaçlı olarak yazıyorum: Bu pist açılacağı günkü haliyle 3.060 x 45 mt’dir. Paralelinde bir acil durum pisti yoktur; ilk 2 pistte bunlar var! 18/36 yöndeki bir pistdir. Diğer pistlere uygun olarak CATIII seviyesindedir diye tahmin ederim…Projede (ve yapılmış Y.İ.D. sözleşmesinde) 3.750 mt. şeklindeydi. Ancak, kuzey yönündeki hafriyatın uzun süreceği, maliyeti daha da arttıracağı gerekçeleriyle IGA bunu 3.060 mt’de kesmeye karar verdi ve bunu bir şekilde DHMİ’ye kabul ettirdi. Daha sonraki tarihlerde 3.750 mt’ye tamamlanır mı; bilinmiyor: böyle kalacaksa da IGA’ya yaptırımın ne olacağı meçhul… Ancak 3.060 mt olsa bile bu pist günümüzdeki tüm yolcu uçaklarının tam yükle kalkması ve inmesi için yeterli uzunlukta; sadece neden 60 mt. genişlikte değil de 45 mt. genişlikte projelendirilmiş olduğunu bilemiyorum. Tabi 45 mt’lik genişlik yetersiz değil, ve maliyetlerde de iyi kötü %25-30 tasarruf sağlar. Böylece IST Havalimanı tam bağımsız çalışacak 3 piste sahip olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap