Havalimanları

IATA: Havayollarının 8,5 ayı kaldı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), havayolu şirketlerinin geleceği için karamsar bir tablo çizdi.  2020’nin son çeyreğinin oldukça zorlu geçeceğini açıklarken, 2021 ilk yarısı içinde durumun pek iç açıcı olmadığı belirtildi. 

Havayolu şirketinin mevcut harcama oranları devam ederse karşılıksız nakit harcayabileceği sadece 8.5 ay var açıklaması yapan IATA, önümüzdeki Aralık ayı için de 2019 yılının aynı dönemi için yüzde 68’lik trafik düşüşü bekliyor.

Trafik rakamları ve sektörün geneliyle ilgili yorum yapan IATA CEO’su Alexandre de Juniac, “2020 trafiğinin 2019’un seviyesinden yüzde 66 daha az olmasını bekliyoruz” dedi. Bu düşünün aralık ayında dibe vuracağı ön görülüyor.

Juniac, “2020’nin dördüncü çeyreği son derece zor olacak ve sınırlar kapalı kaldığı ve karantinalar devam ettiği sürece 2021’in ilk yarısının önemli ölçüde daha iyi olacağına dair çok az gösterge var. İlave hükümet finansal yardımı olmaksızın ortalama bir havayolu şirketinin mevcut harcama oranları devam ederse karşılıksız nakit harcayabileceği sadece 8.5 ay var” diye konuştu.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), havayolu endüstrisinin 2021’de iflasları önlemek ve nakit kaybını azaltmak için maliyetleri yeterince düşüremeyeceğini gösteren yeni bir analiz sundu. IATA, ayrıca havayolu ile seyahat edecek her yolcuya uçağa binmeden önce Covid-19 testi yapılmasını da istedi.

GELİRDE YARI YARIYA DÜŞÜŞ

2021’de toplam sektör gelirlerinin, 2019 yılındaki 838 milyar dolarlık rakama göre yüzde 46 düşmesi bekleniyor. Önceki analiz, 2021 gelirlerinin 2019’a kıyasla yüzde 29 civarında azalması yönündeydi. Bu durum, 2020’nin dördüncü çeyreğinde başlayan talep toparlanmasına yönelik beklentilere dayanıyordu.

Ancak, yeni Covid-19 vakaları ve karantina önlemleri dahil zorunlu seyahat kısıtlamalarının devam ediyor olması nedeniyle IATA, 2020 yılı hava trafiğinin 2019’a kıyasla yüzde 66 azalacağını öngörüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap