Havalimanları

Ceyda Düvenci’den İstanbul Havalimanı’ndan özel video

10-16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Engelliler Haftası nedeniyle İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA, sosyal medya hesaplarından 19 dakikalık ‘Ceyda Düvenci ile Erişebilir Havalimanı’ videosu yayınladı. 

Kendisi de bir engelli annesi olan Ceyda Düvenci bu videoda havalimanında engelli yolcuların uçuşlarını sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmesi için alınan önlemler ve yenilikleri anlattı. İGA Yolcu Deneyimi Dizayn Sorumlusu Hilal Kahraman ise, engelli yolcuların daha rahat yolculuk edebilmesi için derneklerle bir araya geldiklerini ve engelli bireylerin isteklerine göre havalimanını dizayn ettiklerini söyledi.

 

HAVALİMANI ENGELLİ YOLCULAR İÇİN ÖZEL TASARLANDI

Engelli yolcular için özel tasarlanan İstanbul Havalimanı’nda özel yolcular için 906 adet otopark bulunuyor. Bu otoparklar engelli yolcuların daha rahat giriş ve çıkış yapması için asansör ve çıkış noktalarına yakın bulunuyor.

Araçlarıyla havalimanına gelen yolcularının, araçtan inişlerinin daha rahat olması için üç noktada özel araç alanları bulunuyor. Görme engelli yolcular için ayrıca terminal içerisinde hissedilebilir yüzeyde bulunuyor. Bu yüzey sayesinde görme engelli yolcuların seyahatleri daha rahat bir şekilde yapabiliyor.

Havalimanında engelli yolcular içi ayrıca özel check-in kontuar, özel güvenlik ve pasaport kontrol noktaları da bulunuyor.  Terminal içerisinde bulunan yönlendirme levhaları engelli yolcular için özel olarak tasarlandı. Görme engelliler için Braille alfabesi yerleştirilen yönlendirme tabelalarına, zihinsel özürlülere yönelik anlaşılabilir sembol/piktogramlar bulunuyor. Bunların dışında özel engelli tuvaletleri, özel alanlar, engelli yolcular için ayarlanmış asansör ve yürüyen merdiven ve dinlenme alanlarıyla yolcuların seyahatlerini kolaylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala