Havacılık Endüstrisi

Ryanair’den 737 MAX fırsatçılığı

Avrupa’nın en büyük düşük maliyetli havayolu şirketi olan Ryanair, önüne gelen Boeing 737 MAX fırsatını kaçırmadı. Havayolu Boeing ile yaptığı anlaşmayla 75 adet 737 MAX siparişi verdi. Uzmanlar bu anlaşmada uçak birim fiyatının en dip noktasında olabileceğine dikkat çekti.

Arka arkaya yaşanan iki kaza sonrasında Boeing 737 MAX uçaklarının seferleri 13 Mart 2018 tarihinde durmuştu. 20 ay boyunca uçamayan ve ciddi bir soruşturmadan geçen uçaklara Amerikan Federal Havacılık Dairesi FAA 2 Aralık’ta tekrar uçabilir yetkisi vermişti.

Ancak bu karar henüz Avrupalı havacılık otoritesi EASA tarafından onaylanmandı. EASA’nın 737 MAX’lere uçuş izninin Şubat 2021’de verilebileceği ifade ediliyor.

Yapılan anlaşma ile Ryanair’in toplam B737 MAX siparişi 210 uçağa çıkarken, ilk siparişin 2021’in ilk çeyreğinde yapılması planlanıyor. Ryanair’in önümüzdeki yıl 50 adet uçağı filosuna katmayı hedeflediği tüm siparişlerin ise 2024 yılına kadar tamamlanmasının planlandığı öğrenildi.

Ryanair CEO’su Michael O’Leary ise gelecek yaz sezonuna kadar 25-30 adetlik B737 MAX filosu kurmayı hedeflerken, operasyonlarını büyük ölçüde artırarak yükselişe geçmeyi hedefliyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap