Havacılık Endüstrisi

MC-21-300 buzlanma testini geçti

Rusya’nın geliştirdiği prototip aşamasındaki MC-21-300 yolcu uçağı, doğal buzlanma koşulları altında sertifika testlerini başarıyla tamamladı ve Arkhangelsk havaalanından Zhukovsky’deki Ramenskoye havaalanına döndü.

Uçak, testler sırasında Beyaz Deniz sahili, Barents Denizi ve Urallar bölgesinde 3 ila 5 saat süren 14 uçuş gerçekleştirdi.

İlkbaharda, Beyaz ve Barents Denizlerinin etkisi altında, çok katmanlı bulutlar ve sık yağış bu bölgede uçaklarda buzlanma koşulları oluşturuyor.

Arkhangelsk havaalanından kalkan MC-21-300 uçağının tipik bir test uçuşu birkaç aşamadan oluşuyordu. İlkinde, meteoroloji servisinin verilerine dayanarak, mürettebat, buzlanma, uçak sertifikasyon temelinin koşullarına karşılık gelen bulutları aradı. Bu tür bulutlarda uçuş sırasında, mürettebat özel aletler kullanarak uçağın yüzeylerinde buz oluşumunu izledi. Gerekli buz kalınlığına ulaşıldığında, uçak, doğal buzlanma koşulları altındaki davranışının kontrol edildiği önceden belirlenmiş bir irtifada uçtu. Buz tabakasının kalınlığı uçuştan uçuşa arttı.

Sertifikasyon kurallarına göre, uçağın hesaplanan performans özelliklerini 7.6 cm kalınlığında bir buz tabakası ile doğrulaması gerekir. Testler sırasında, MC-21-300, yapısal elemanlar üzerindeki buz kalınlığı yüksek olduğunda stabilitesini, kontrol edilebilirliğini ve performans özelliklerini korudu.

RUS VE AVRUPA HAVACILIK STANDARTLARINA UYGUN

Buzun ana tehlikesi, dikkatlice hesaplanan kanadın şeklinin ve uçağın diğer yüzeylerinin bozulmasında yatar ve bunun sonucunda uçuş performansı önemli ölçüde bozulabilir.

Uçuşlarda uçağın stabilitesi ve kontrol edilebilirliğinin yanı sıra MC-21-300 uçağının buzlanma önleme sistemlerinin çalışması test edildi.

Mevcut düzenlemelere göre, güvenliğin iyileştirilmesi adına yapılan testler, uçağın buzlanmayı önleme sistemi çalışmaz haldeyken uçmaya devam etme yeteneğini doğruladı.

Ayrıca, buzlanma koşullarında, özellikle harici aydınlatma ekipmanı, radyo iletişim ekipmanı ve iniş takımı olmak üzere bir dizi uçak sisteminin çalışması test edildi.

Uçuşlar, test pilotu Vasily Sevastyanov, test navigatörü Sergei Kudryashov, test mühendisleri Nikolai Fonurin ve Alexander Popov’dan oluşan Irkut ekibi tarafından gerçekleştirildi.

Test programı tam olarak tamamlandı. Ön test sonuçları, MC-21-300 uçağının buzlanma açısından Rus ve Avrupa havacılık standartlarına uygun olduğunu gösterdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala