Havacılık Endüstrisi

A350 kargonun yeni kullanıcısı Etihad olacak

Singapur Havacılık Fuarı sırasında, Airbus ile Etihad Havayolları arasında A350F alımı konusunda anlaşma imzalandı. Etihad, mevcut 5 A350-1000 yolcu modeline ek olarak 7 A350F kargo uçağı için bir Niyet Mektubu (LoI) imzaladı. Açıklama, Singapur Airshow 2022’de yapıldı. Etihad, tüm A350 filosunu desteklemek için Airbus’ın Flight Hour Services’ı (FHS) da seçti.

Etihad Havacılık Grubu Grup İcra Kurulu Başkanı Tony Douglas, “Etihad olarak, Airbus ile olan ilişkimizi, bu olağanüstü uçağı gelecek için kargo filomuzun bir parçası olarak dahil etmek için genişletmekten mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

109 ton kargo

Dünyanın en modern uzun menzilli ailesinin bir parçası olan A350F, A350 yolcu versiyonlarıyla yüksek düzeyde bir ortak sistemlere sahip. Toplam 109 tonluk faydalı yük kapasitesi ile A350F, tüm kargo pazarlarına hizmet verebilmekte. Uçak, gövde uzunluğu ve endüstrinin standart paletleri ve konteynerleri etrafında optimize edilmiş kapasitesi ile büyük bir ana güverte kargo kapısına sahip.

A350F’nin gövdesinin yüzde 70’inden fazlası gelişmiş kompozit ve benzer malzemelerden üretiliyor. Bu malzemeler, 30 ton daha hafif bir kalkış ağırlığı sağlıyor ve mevcut en yakın rakibine göre en az yüzde 20 daha düşük yakıt tüketimi ve emisyon üretiyor. A350F, ICAO’nun 2027’de yürürlüğe girecek olan gelişmiş CO₂ emisyon standartlarını tamamen karşılıyor. A350F, bugüne kadar 5 müşteriden 29 adetlik kesin sipariş aldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala