ÇevreHaberler

Orman için ‘Havacılık Dairesi Başkanlığı’ kurulması kararı Resmi Gazete’de

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) bünyesinde, orman yangınlarıyla mücadele için ‘Havacılık Dairesi Başkanlığı’ kuruldu. Resmi karar; Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda; OGM hizmet birimleri arasına, orman yangınlarıyla mücadele başta olmak üzere OGM’nin görev alanı kapsamında havacılık hizmetlerini yürütecek ‘Havacılık Dairesi Başkanlığı’ eklendi. Başkanlık, havacılık hizmetlerinin yerine getirilmesinde personel planlamasını yapmak ve hava araçlarıyla gerekli görülen diğer araç, gereç ve teçhizatın teminini, kiralanmasını, hazırlanmasını, planlanmasını ve emniyetli bir şekilde kullanılmasını sağlamakla görevlendirildi.

Hava araçlarının bakım, onarım, revizyon, modifikasyon ve servis bülten uygulamaları gibi işlemlerinin yurt içi veya yurt dışı yetkili bakım merkezlerinde yapılmasını sağlamak, hava araçlarının uçuş, sicil ve bakım kayıtlarına ilişkin iş ve işlemleri yapmak ve uçuş ve yer emniyetiyle ilgili faaliyetleri yürütmek de Başkanlığın görevleri arasında sıralandı. Öte yandan OGM merkez teşkilatında, ‘Havacılık Daire Başkanı’ kadrosu ihdas edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala