Haberler

Hava-İş: İşçi çıkartmamak için anlaştık

Hava-İş sendikası ile Türk Hava Yolları dün üçüncü kez bir araya geldi. Sendika ile THY, hiç bir şekilde işçi çıkartılmaması için anlaştı. Hava-İş’ten ş açıklama yapıldı:

“İşverene 26.Dönem Toplu İş Sözleşmesinin hiçbir maddesinin yapılan görüşmelere konu edilemeyeceği açıkça belirtilmiştir. Bununla birlikte 1 Haziran tarihi itibari ile başlayan normalleşme süreci ve sonraki süreçlerde hiçbir şekilde işçi çıkarılmaması konusunda mutabık kalınmıştır. Bu sebeple İşverenin;  uzlaşmacı tavrı ve yapıcı yaklaşımı ile işçilerin iş akitlerinin devamına yönelik almış olduğu bu karar bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir.

Geçtiğimiz hafta Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kısa çalışma ödeneğinin uzatılacağına dair açıklamasına binaen görüşmelerin bakanlığın açıklayacağı takvime göre şekillenmesi gerektiği kararına varılmıştır. Bakanlığın yaptığı açıklama göz önünde bulundurularak başlaması muhtemel olan Kısa Çalışma sürecinin sonunda üyelerimizin maaş ve çalışma şartlarını içeren konuların 26.Dönem Toplu İş Sözleşmesi haklarından feragat etmeden,o dönemin şartları üzerinden ve kısa süreli protokol olması kaydıyla görüşüleceği ifade edilmiştir.

Bu süreçte siz değerli üyelerimize kazanılmış herhangi bir hakkın yapılan görüşmelerde pazarlık konusu edilmediğini bir kez daha duyurmak isteriz. Hiçbir teklif ya da taslak siz değerli üyelerimizin ve ilgili meslek kuruluşlarının görüşleri alınmadan karara bağlanmayacaktır.

Ayrıca süreç içerisinde çıkan dedikodulara kulak asmadan tarafımızca yapılan bilgilendirmeleri takip etmenizi rica ederiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap